İngiltere ve Türkiye arasında tarihi anlaşma bugün imzalanıyor! İngiliz Ticaret Bakanı bakın nasıl bir açıklama yaptı?

İngiltere ve Türkiye arasında tarihi anlaşma bugün imzalanıyor! İngiliz Ticaret Bakanı bakın nasıl bir açıklama yaptı?

Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Krallık arasında iki tarafın da kazançlı çıkacağı tahmin edilen serbest ticaret anlaşmasına imzalar bugün atılacak. İmza töreni bugün gerçekleşecek anlaşma için İngiliz Uluslararası Ticaret Bakanı bir açıklama yaptı...

Büyük anlaşma töreni bugün yapılacak, İngiltere ve Türkiye arasında imzalar atılacak. Birleşik Krallık ile Türkiye arasında yapılan Serbest Ticaret Anlaşması’nın imza töreni bugün olacak. Saat 15:30'daki törende karşılıklı imzalar atılarak Serbest Ticaret Anlaşması resmileşecek.

Gümrük birliğinden sonra en önemli anlaşma

Bugün saat 15.30'da İngiltere ile serbest Ticaret Anlaşması imzalanarak resmiyete kavuşturulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü kabine toplantısının bitmesinin ardından açıklamalarda bulunmuştu. Açıklamalarında Birleşik Krallık ile ilgili olan anlaşmayla alakalı olarak konuşan Erdoğan, bu anlaşmanın Gümrük Birliği Anlaşması'ndan sonra İngiltere ile imzalanan en önemli ticari anlaşmamız olacağını belirtti. Erdoğan Serbest Ticaret Anlaşmasını, 2021 senesinden itibaren Türkiye ve İngiltere'nin karşılıkla olarak kazanç sağlayacağı bir anlaşma olarak nitelendirdi.

Karşılıklı olarak imzalanacak olan anlaşma, Londra ve Ankara arasında olan mevcuttaki ticaret koşullarının devam etmesini sağlayacak. 

Birçok iş netlik kazanacak

İngiltereli Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss, yakın zamanda hem Türkiye hem de İngiltere arasında yapılacak olan bu özel anlaşmadan ümitli olduğunu açıkladı.  Yazılı açıklamasında bu hafta içinde gümrüksüz ticaret düzenlemelerini imzalamayı beklediklerini aktaran Truss, bu anlaşma sayesinde ticari ilişkilerin destekleneceğini dile getirdi. Truss bugün imzalarının Türkiye ile karşılıklı atılacağı anlaşmanın İngiltere'de bulunan imalat, otomotiv ve çelik endüstrilerinin binlerce işine netlik kazandıracağını da açıklamasına ekledi.

Truss; açıklamasında İngiltere ve Türkiye arasında 2021 yılı için imzalanacak ticaret anlaşması için Türkiye ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini açıklayarak yazısını sonlandırdı.