İnme riskini artırdığı ortaya çıktı! Ölümcül tehlike belli oldu...

İnme riskini artırdığı ortaya çıktı! Ölümcül tehlike belli oldu...

İnme riskini tetikleyen gerçek... Uzmanlar inme tehlikesine karşı ciddi uyarılar yaptı. İnme riskini arttıran bu durumla ilgili olarak doktorlar ne söylüyor. İnme en ölümcül ikinci hastalıkken korunma yolları ne?

Uzmanlar inme riskinde en etkili olan faktörü açıkladı. Kalp ritim bozukluğu olarak adlandırılan atriyal fibrilasyon'un inme riskini dört kat arttırdığı oraya çıktı.

Aritmiye bağlı inme daha tehlikeli olabildiğini belirten Medicana Samsun Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Dr. Öğretim Üyesi Kenan Durna, inme ile kalp ilişkisi hakkında bilgiler aktardı. Durna'nın belirttiğine göre ritim bozukluğuna bağlı olarak gelişen inmenin oranı üçte bir gibi büyük bir oran. 

Özellikle yaşlılar tehlike grubunda

Durna bu noktada özellikle yaşlılara seslenerek, aritmiye bağlı inme riskinin ağır seyrettiğini ve daha ölümcül olduğunu açıkladı. Durna'nın açıklamalarına göre aritmiyle gelen inmenin yaşa bağlı olarak öldürücülük oranı çok daha fazla. Sadece aritmi değil, eğer yanında diyabet, hipertansiyon, kalp yetmezliği ya da daha önceden inme, geçici iskemik atak veya başka bir damar hastalığı bulunan kişilerde inme riski yükseliyor. Ayrıca kadınlarda aritmiye bağlı inme oranı erkeklere göre çok daha yüksek.

Nasıl koruma sağlanır?

Durna, aritmi bağlantılı inmeden korunma ile alakalı olarak günümüzdeki en yaygın olan biçiminin kan sulandırıcı ilaç kullanılması olduğunu açıkladı. Korunmalı tedaviye ihtiyacı olan hastaların bulunması yerine düşük risk barındıran tedaviye ihtiyaç duymayan hastaların bulunması yaklaşım olarak ön planda. Bu nedenle de yaşı altmış beşten küçük olan ve sadece aritmisi olan kişilerde tedaviye ihtiyaç olmadığını aktaran Durna, diğer tüm hastalarda muhakkak OAK tedavisinin uygulanması gerektiğini dile getirdi.