Instagram Kullananları Uyardı! Emniyet Genel Müdürlüğünden Güvenli Instagram Kullanımı Rehberi

Instagram Kullananları Uyardı! Emniyet Genel Müdürlüğünden Güvenli Instagram Kullanımı Rehberi

Kişisel verilerin korunması ve daha güvenli bir şekilde internet kullanımı için çeşitli bilinçlendirme çalışmaları devam ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Türkiye'de otuz dokuz milyon kullanıcısı bulunan instagramı güvenli kullanmak için güvenilir yolun...

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Türkiye'de neredeyse kırk milyonu bulacak olan instagram kullanıcısına güvenli instagramın anahtarı olacak listeyi paylaştı. Son zamanlarda yaşanan kişisel veriler hakkındaki suçlar, hesap çalınma vakaları ve dolandırıcılık gibi durumlara karşı SİBERAY programı kapsamında açıklamalar yapıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın gerçekleştirdiği SİBERAY programı ile özellikle ünlüler başta olmak üzere instagam kullanıcılarının maruz kaldıkları siber dolandırıcılık vakalarına dikkat çekildi. Bu tür vakaların önüne geçmek için de instagram kullanımına ilişkin bazı bilgilendirmeler yapıldı.

E-postanın şifresi zor olmalı

Instagramın dünyada en fazla kullanıcıya sahip altıncı ülkesi olan Türkiye'deki kullanıcıların hesap güvenliği için ilk olarak şifrenin güçlü olması önem taşıyor. Kolay şifreler artık gelişen kötü niyetli yazılımlarca hızlıca çözülebiliyor ve hesaplar ele geçirilebiliyor. Bu nedenle ilk olarak gülü bir parola gerekiyor ancak bu parola sadece hesap için değil, e posta için de geçeli olmalı. Instagram hesapları için iki adımda doğrulama yöntemi ile beraber güncel olarak kullanılan ve sağlam bir şifreye sahip olan e postalar tercih edilmeli.

Ortak wifi ağları tehlikeli olabilir

Diğer yandan ortak Wifi ağlarına dikkat etmek gerekiyor. Bu wifi ağları da şahsi bilgilere çok kolay erişilebiliyor. Bu nedenle kendinize ait olmayan bir telefon yada bilgisayar kullanmamaya dikkat etmek de önemli. Diğer yandan uygulamaların güvenilirliğini kontrol etmek gerekiyor yoksa hesaba erişen uygulamalar kişisel verilerinizi de kopyalayabilir.

İki aşamalı şifreye geçin

Instagramın son zamanlarda geliştirmiş olduğu çift aşamalı şifreleme de çok kullanışlı. Aynı yöntem daha öncesinde mobil bankacılıkta ve internet alışverişlerinde de kullanılıyordu. Bu nedenle iki aşamalı şifreye mutlaka geçilmeli.

En Yeniler