Instagram resmen resti çekti! Bunu yaparsanız hesabınız yenisini açamayacağınız şekilde kapanabilir!

Instagram resmen resti çekti! Bunu yaparsanız hesabınız yenisini açamayacağınız şekilde kapanabilir!

Instagram resmen duyuruda bulundu. Artık bunu yapanların gözünün yaşına bakılmayacak. Büyük önlem alacaklar, her türlü altyapıyı hazırlıyorlar. İşte instagramın yeni kuralı. Yapanlar yeni hesap bile oluşturamayacak...

Instagramın yaptığı duyuruya göre artık siber zorbalığa karşı büyük önlemler alınacak. Instagram, DM kutusunda kuralları ihlal eden kişiler hakkında bakın nasıl bir önlem alacak?

Birleşik Krallık'ta bir futbol takımının futbolcularının Instragram'ın direkt mesaj kısmı üzerinden hakarete maruz kalmaları sonrasında yönetim harekete geçmeyi tercih etti. Artık internet üzerinden yapılan siber zorbalık da bu tarz önlemler ile son bulacak.

Sanal ortam dünyayı gerçekten de bir sanal köy haline getirdi. Artık dünyanın diğer ucundaki bir kişiye ulaşabiliyor, belki de ömrümüz boyunca yakından göremeyeceğimiz ünlüler ile irtibat kurabiliyoruz. Fakat "anonimlik" olgusu maalesef bu sanal dünyayı bir cehenneme bile çevirebiliyor.

Siber zorbalığın yol açtığı intiharlar...

Söz konusu durum, kişilere yoktan yere hakaret etmek, suçlamalarda bulunmak, günah keçisi ilan etmek; şahsına, ırkına, cinsiyetine ya da herhangi bir fiziksel özelliğine yönelik olarak saldırıda bulunmaya yol açabiliyor. Milyonlarca örneğini görmüşüzdür, belli bir topluluk tarafından bu şekilde aşağılanmak kişileri çok büyük bir psikolojik bunalıma sokabilmektedir. Bazılarının sonunun intihara kadar bile gittiğini gördük. 

Konuyla ilgili artık gerçekten de bir adım atılması gerekiyordu. Bugünkü internet teknolojisinin geldiği nokta ile zaten artık siber zorbalığa neden önlem alınmadığı sorgulanmalıydı. 

İlk önce uyarı sonra hesap kapanacak

Instagrama DM kutusundan bu nedenlerle herhangi bir şekilde hakaret ya da taciz mesajı yollayan kişilerin hesaplarını kapatacak. İlk olarak DM kutusunu kullanamayacak olan kişiler, bu durumu devam ettirmeleri halinde ise hesaplarından olacaklar.

Tekrar hesap açamayacak

Sadece Direkt Mesaj açmak için oluşturulan yeni hesaplar ise tekrar kapatılacak. Yani hakaret edip, üstüne hesabı kapanan kişi; bir daha instagramı zor kullanacak... 

Ne zaman gelecek?

Uygulamanın ne zaman geleceği belli değil ancak Instagram duyuruyu yaptı ile. Hatta konuyla alakalı olarak Birleşik Krallıkla çalışabileceklerini bile dile getirdi. Özelliğin yakında gelmesi herkes tarafından bekleniyor.

İlgili Haberler