Instagram ve Tinder Uygulamaları Büyük Bir Karara İmza Attı! Gelen Tepkiler Üzerine...

Instagram ve Tinder Uygulamaları Büyük Bir Karara İmza Attı! Gelen Tepkiler Üzerine...

Hem tinder hem de instagram uygulamaları büyük bir gelişmeye imza attı. Uygulamalarda artık bu özellikler kullanılamayacak. Diğer yandan bazı yeni kurallar da getiren uygulamaların amacı ise gelen tepkiler doğrultusunda belirlendi.

Her geçen gün sosyal medya mecraları çok daha tehlikeli bir hal almaya başlıyor. Anonimliğin verdiği cesaret ile potansiyeli bulunan kişiler suç işlemeye daha potansiyel hale geliyorlar. 

Özellikle çocuklar için çok daha tehlikeli bir yer haline gelen sosyal medya mecralarından Instagram konuyla alakalı olarak bir önlem almaya karar verdi. Instagramın aldığı karara göre yetişkinler on sekiz yaş altında reşit olmayan bir kişiye direkt mesaj gönderemeyecek. 

Defalarca mesaj atmaya çalışan kişiler takibe alınacak

Ancak direkt mesaj gönderilememesi için mesaj atma seçeneği kaldırılmayacak. Çocuğa mesaj atmak isteyen yetişkinin önüne mesaj olarak çıkacak olan bu uyarı sonrasında tekrar tekrar mesaj göndermeye kalkışan kişi şüpheli konumuna gelecek. Çok daha iyi bir denetim ve caydırma oluşturabileceği söylenen bu uygulama yakında hayata geçebilir.

On sekiz yaşında ve daha büyük olan yetişkinler için de benzer bir durum söz konusu ancak herhangi bir kısıtlama yok. Gençlere instagram her seferinde paylaşacakları mesaj ya da içeriklerle alakalı olarak ufak uyarılar yapacak.

Tinderda sabıka kayıtları görünecek

Tinder ise çok daha farklı ve iddialı bir önlemle kullanıcılarına "yardımcı" olacak. Tinder ve aynı şirketin alt uygulamalarını daha kapsayan gelişme ise artık tüm kullanıcıların sabıka bilgileri görülebilecek. Tinder bunun için Garbo isminde bir kuruluşa yatırım yapacak.

Garbo ise bireylerin daha önce hüküm giydikleri suçları gösterecek. Ancak bazı suçlar görülemeyecek. Uyuşturucu konususnda ABD hukuk sisteminde çok fazla ayrımcılık döndüğü için bu suçu sadece istek dahilinde kullanıcı paylaşabilecek.

2018 senesinde cinsel saldırıya maruz akalan ancak kurtulmayı başaran Kathryn Kosmides'in kurduğu garbo, başka kişilerind e aynı duruma düşmemesi için faaliyetlerine devam ediyor. Henüz test uygulaması süren özellik çok yakında tindera gelebilir.