İşin ustasından kaliteli baklavanın sırları. Yediğiniz baklavaya dikkat ediniz

Ramazan ayı geldi. İftar sofralarında çeşit çeşit tatlı bulmak mümkün olacak. Ancak en sevileni Baklava.. Peki kaliteli baklava nasıl anlaşılır? İşte bilmeniz gerekenler

İşin ustasından kaliteli baklavanın sırları. Yediğiniz baklavaya dikkat ediniz
Yayınlanma Tarihi : 14 Nisan 2021 10:00

Tatlı denilince akla baklava, baklava denilince ise Gaziantep geliyor. Kat kat incecik açılmış bol fıstık ve tereyağlı bir baklavaya kim hayır diyebilir ki? Ne yazık ki her şeyin sahtesini üretenler baklava için kullanılan malzemelerin de sahtesini yapıyor.

Gaziantep’te 30 yılı aşkın süredir baklava imal eden Ayıntab Baklavaları Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aktaş, kaliteli baklavanın nasıl olması gerektiği hakkında bilgi verdi.

Kaliteli baklavayı anlamanın ipuçları

Fırından çıkan baklavanın rengi altın sarısı gibi olmalı. Ama herkes görüntüye bakarak kaliteyi anlamayabilir diyen Aktaş, "Görüntünün yanında, baklava kutusu açıldığında ya da tabakla servis edildiğinde fıstığının miktarı ve rengi hemen fark edilmeli. Ortası bol fıstıklı olmalı. Altının ve üstünün kalınlığı çok iyi ayarlanmalı. Kullanılan sadeyağ, yani eritilmiş, süzülmüş tereyağı doğal olmalı.Baklava tadıldığında yağın hafifliği hissedilmeli. Çünkü damak yanılmaz, farkı hemen anlar.” diye konuştu.

Kaliteli Baklavanın Sırrı Hem Usta Hem Malzemede

Baklavada, sadece ustanın maharetli olması değil kullanılan malzemenin de önemli olduğuna vurgu yapan Aktaş, "kaliteli baklava için öncelikle kullanılan hammaddelerin organik ve kaliteli olması gerekir, bunun ardından ustanın mahareti gelir."dedi.

Sözlerine, “Baklava imalatında kullanılan şeker doğal şeker olmalı. Tüketici aldığı baklavayı 3-4 gün beklettiğinde yumuşama olmuyor ve rengi de atmıyorsa bu baklavada glikoz gibi doğal olmayan şeker kullanılmış demektir. Biz baklava üretiminde doğal şeker kullanıyoruz. Bu nedenle de 3. veya 4. günden itibaren şekerleniyor. Bilinçli müşteri bunun farkında. Ancak katkı maddesi koysak, 10 gün geçse bile hiç değişmiyor, ilk günkü gibi görünüyor. Görüntü güzel olsa da bir dilim yediğinizde, gerçek baklava olmadığını anlıyorsunuz” şeklinde devam etti.

Şerbetin Kıvamı Önemli

"Kaliteli baklava imalatında işçilik de çok önemli yer tutuyor. Ham madde birinci sınıf olsa da işçilik birinci sınıf değilse yine o baklava kaliteli baklava sınıfına giremiyor." diyen Aktaş, Sert buğdaydan yapılan baklavalık undan açılan hamurun ince olması ve tam kıvamında pişmesi gerekiyor. Baklavanın fırında 1-2 dakika fazla ya da eksik kalmasının kaliteyi bozacağını ifade etti.

“Şerbetin kıvamını doğru vermezsen yine gerçek baklava olmaz. Şeker oranını çok iyi ayarlamak gerek. Çok hassas bir konu. Çünkü hava sıcaklığına göre şeker oranını ayarlamamız gerekiyor. Yazın farklı, kışın farklı, hesaplar yapılıyor” dedi.

Ne Kadar Sürede Tüketilmeli

Gaziantepli ünlü baklavacı Levent Aktaş, baklavanın tüketim ömrünün ne kadar olduğuna ise, “Ne kadar erken tüketirsen o kadar iyidir” dedi.

Kuru baklavanın ömrünün 15 güne kadar çıktığını da vurgulayan Aktaş, tüketim süresi arttıkça lezzetin ve doğallığın azaldığını söyledi. Baklavanın yenilmeden önce ısıtılmasını öneren Aktaş, baklavanın saklama koşularını da anlatırken oda sıcaklığında muhafaza edilmesini istedi.

Baklavayı yazın sıcaktan, kışın da çok soğuktan korumak gerektiğini vurgulayan Aktaş, baklavayı buzdolabında saklamak yerine oda sıcaklığında saklamanın daha doğru olduğunu açıkladı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.