İslamiyet ve Salavat

İslamiyet ve Salavat

İslam kelimesi sözlük anlamı olarak itaat etmek, boyun eğmek ve teslim olmak anlamına gelmektedir.

Allah Teala’nın emirlerine boyun eğip itaat etmeye İslam denilmektedir. İslamiyet’te bulunan her şey kişinin aklını, kalbini ve amellerini ıslah etmekte ve insanlara doğru yolda yürümeleri hakkında öğütler vermektedir. İslamiyet gaye olarak çok açık bir dindir. Müslümanların İslamiyet’i çok iyi anlamaları ve islamiyete göre yaşamaları çok önemlidir.

İslam dini öyle güzel bir dindir ki insanlara yapamayacakları ya da yaparken zorlanacakları işlerin hiç birisi yüklenmemiştir. Bunları gören ve bilincinde olan her Müslüman İslam dinini hakkı ile yaşamak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktadır. Peygamber efendimiz aracılığı ile tüm insanlığa tebliğ edilen İslam dini her yönü ile mükemmel bir dindir. İslamiyet çatısı altında yaşamak ve ALLAH Teala’nın emir ve yasakları doğrultusunda hayatımıza yön vermek ise kendimiz için yapabileceğimiz en doğru ve en güzel iştir. Bu yüce ve mükemmel dini bize tebliğ eden Peygamber efendimize salavat getirmek ve ona saygımızı sunmamızda gerekmektedir.

   Salavat Hz. Muhammed ve onun soyundan gelenlere saygı göstermek için okunan duadır. Salavat getirmek çok önemlidir. Salavatın manası göz önüne alındığında neden bu kadar önemli olduğu açık bir şekilde kendisini göstermektedir.  Peygamber efendimizin adını yazarken ya da söylerken salavat getirmeli ve ona olan saygımızı göstermeliyizdir. İslam dini öyle güzel öyle harika bir dindir ki tüm insanlara yapmaları gerekenler çok güzel bir şekilde anlatılmıştır. Salavat getirmenin manası bile İslam dinin ne kadar güzel bir din olduğunun açık göstergesidir. İslamiyet kalben iman etmeyi gerektirmektedir. Allah Teala’ya şirk koşmamalı ve yüce Rabbimize tüm samimiyetimiz ile dua edip iman edenlerden olmayı bize de nasip etmesini istemeliyiz. Çünkü kurtuluş sadece Allah Teala’nın izni ile mümkün olmaktadır. Bunu bir an olsun aklımızdan çıkarmamalı ve bizi yaratan Rabbimize verdiği nimetler için şükredip onun  rızasını kazanmak için hiç durmadan çalışmalıyız. Peygamber efendimize salavat getirmeli İslam dinin emirlerini yerine getirerek İslamiyet’i en güzel şekilde yaşamaya çalışmalıyız. İslamiyet’e uygun olarak ailemize ve komşularımıza iyi davranmalı gelecek nesillere iyi birer örnek teşkil etmeliyiz. İslam dininin ne kadar güzel ve doğru bir din olduğunu yaşantımız ve söylemlerimiz ile anlatabilmeli ve çevremizde bulunan insanlara birikimlerimizi aktarabilmeliyiz.

İslamiyet ve salavat hakkında daha geniş ve detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız size tavsiyemiz kunfeyekun.org isimli siteyi ziyaret etmeniz yönünde olacaktır. Bu site aracılığı ile salavat nedir sorusunun cevabını kapsamlı şekilde öğrenebilir ve İslamiyet ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz. İslamiyetin akla ve ilme ne kadar büyük önem verdiğini düşündüğümüzde okumanın ve öğrenmenin çok önemli olduğunu da kolaylıkla anlayabiliyoruz. Salavatla ya da İslamiyet ile ilgili konular hakkında bilgi sahibi olmak için elimizden geleni yapmalı ve kendimizi geliştirerek İslam dinini daha iyi tanımaya ve anlamaya devam etmeliyiz.