Ispanak Yanlış Temizlenirse Zararlı Olabilir Pişirmeden Önce Mutlaka böyle temizleyip öyle yiyin

Ispanak Yanlış Temizlenirse Zararlı Olabilir Pişirmeden Önce Mutlaka böyle temizleyip öyle yiyin

Ispanak Eğer Doğru temizlenmezse tehlikeli olabilir: Ispanağı doğru temizlemek için mutlaka bu uyarıya kulak verin. Yoksa hem besin değeri gider hem tehlikeli olabilir:

Geçtiğimiz Aylarda yaşanan Ispanak Zehirlemeleri bir çok kişiyi tedirgin etmiş ve böylesine yararlı bir yiyecek olan Ispanak tüketilmeyecek noktaya kadar gelmişti.

Oysa Ispanak değildi aslında zehirleyen Ispanağın içerisine karışmış bir ottu. Peki Ispanak neden hayatımız için önemli ve neden tüketmeliyiz: Bu bilgileri sizlerde arkadaşlarınızla paylaşabilir ve onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz:

C vitamini açısından zengin olan Ispanak K, A ve E vitaminleri içermektedir. Bünyesinde ise potasyum,sodyum,bakır,magnezyum,kalsiyum,demir,manganez,çinko,karoten-b,ve lutein-zeaksantin yer almaktadır. Ispanak Kanser hücreleriyle savaşan bir besindir. Kemik sağlığına karşı önemli faydaları vardır. Gözlerde oluşan problemlere karşı Ispanak iyi gelir. Hipertansiyon ve unutkanlık gibi problemlere iyi gelir. Ispanak işte böylesine değerli ve önemli bir besindir. Çocuklarımızı mutlaka alıştırmalı ve ıspanak yedirmeliyiz.

Boşuna Temel Reis ıspanak yiyip gücüne  güç katmıyor du değil mi :)

Peki Ispanağı doğru bir şekilde nasıl temizleyebiliriz?

Bunu da Hayatkolay.com Sitesi Okuyucularıyla Paylaşmış: Sizlerde arkadaşlarınız için paylaşabilirsiniz

DOĞRU ISPANAK TEMİZLEME:

Büyükçe bir kabın içine suyu doldurun ve içine yarım su bardağı kadar sirke ilave edin. Özellikle bir sirke çeşidinin artısı yoktur hangi sirkeyi kullanmak isterseniz kullanabilirsiniz. Evde sirke bulunmuyorsa tuz ve karbonatı suyun içine ekleyebilirsiniz. Hazırlanan suyun içine ıspanakları yaprak yaprak ayırarak koyun. Bu şekilde yarım saat kadar bekletin. Bu bekleme sırasında sirke ıspanak üzerindeki toz ve kimyasal maddenin suyun dibine çökmesine yardımcı olacaktır. Yarım saat sonra saf su hazırladığınız başka bir kapta 10 dakika daha bekletin. Dilerseniz bir kez daha su değiştirebilir; hatta suyun berraklığını görene kadar işleme devam edebilirsiniz.

Evet bilgiler bu şekilde: Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşabilir ve Ispanak hakkındaki her şeyi onlarında öğrenmesini sağlayabilirsiniz