İştahı Bıçak Keser Gibi Kesmek İçin Bu Yiyeceklerden Tüketin

İştahı Bıçak Keser Gibi Kesmek İçin Bu Yiyeceklerden Tüketin

Özellikle Ramazan ayında tok tutan gıdalar çok daha fazla tüketilmeli. Güç içerisinde yaşanan açlıktan sonra çatlayana kadar yiyip şişmemek için bu gıdalarla sofranızı donatın İşte o yiyecekler...

Son zamanlarda büyük bir sorun haline gelen kilo ve obezite ile savaşmak için egzersizin yanında beslenme düzenine de çok fazla dikkat etmek gerekiyor. Bu nedenle gıda tüketirken "fastfood" gibi çabuk acıktıracak, kan şekerinin hızla yükseltip düşürerek iştahı daha da açacak gıdalar yerine tam tersine hem faydalı hem de uzun süre tok tutacak yiyecekler yemek önemli. Peki hangi gıdalara yönelmek gerekiyor?

Kahvaltıdan yumurtayı eksik etmeyin!

Yumurta içeriğindeki protein ile özellikle kas yapmak isteyenlerin seçeneği haline geliyor. Ancak yumurtayı uzun süre tok kalmak için de tüketmek gerekli. Çünkü bilimsel verilere de bakıldığı zaman yumurtanın uzun süre tok tuttuğu gözlemlendi. Sabahları bir ya da iki tane haşlanmış yumurta yemek uzun bir süre tok hissettirecektir.

Bademle ara öğün yapın

Badem içerdiği yağlar ile tok tutan gıdalar arasında yer alıyor. Özellikle tadı da çok güzel olan nefis kuruyemişi bazı diyetisyenler ara öğünlerde öneriyorlar. Hatta birkaç tane bademle beraber bir bardak da ayran içmek bir öğün yemiş gibi tok hissettirebiliyor hem de az bir kalori ile. Kalp sağlığını da koruyan bademi, kavrulmuş olan değil çiğ olandan tercih etmek gerekiyor.

Salatalara sirke dökün

Bazı diyetisyenler kahvaltı ya da öğün için salatayı tek tüketmeyi önerebiliyor ancak salatayla da doyulur mu diyorsanız bir de sirke İle deneyin. Bilimsel araştırmaların sonucunda sirkenin içeriğindeki asidin, sindirimin hızını yavaşlattığı ortaya kondu.  Bunun yanında kan şekeri de normal bir seviyeye gelmektedir.

Tarçını eksik etmeyin

Alınan kiloların en büyük suçlusu tatlılarsa öncelikle büyük problemi halletmek gerekiyor. Bu da tatlı krizlerinin önüne geçmekle olacaktır. Tatlı krizini bastırmak için mutlaka tarçını tüketin. Dilerseniz meyvelerin üzerine serpin isterseniz yoğurtla karıştırarak yiyin. Şeker yiyemediğiniz için eliniz ayağınız boşanır gibi olunca hızlıca bu şekilde tarçın tüketirseniz kısa sürede normal hissetmeye başlayacaksınızdır. Ayrıca tarçın uzun süre de tok tutuyor.