İştahı Kesen ve Kilo Vermeye Yardımcı Olan ve beyin dostu besinler

İştahı Kesen ve Kilo Vermeye Yardımcı Olan ve beyin dostu besinler

İştahınızı bir türlü kontrol edemeyip sürekli şekerli yiyecekler aşeriyorsanız sebebi yanlış beslenme olabilir. Kan şekerini dengeleyen ve iştahı kesen aynı zamanda beyni güçlendirerek belleği koruyan bu besinler işinizi kolaylaştıracak.

Beynin güçlenmesini sağlayan mucize besinlerden bahsedeceğiz. Bu besinler beyni güçlendirip hafızayı koruduğu gibi aynı zamanda da kilo vermenizi sağlayacaktır. 

İştahın açık olmasının pek çok nedeni olabilir. Ancak en bilinen ve en yaygın olan durum kan şekerinin hızla yükselmesi ile ilgilidir. Özellikle glisemik indeksi yüksek olan yiyeceklerden bu sebeple uzak durmak ve daha düşük glisemik indekse sahip olan bol lifi tok tutacak besinlere yönelmek gerekiyor. Bunların arasında ise sadece tatsız ve sevilmeyen yeşil sebzeler yok. Bademden ayvaya, Armut'tan yumurtaya pek çok sağlıklı yiyecek iştah kontrolü için etkin olabiliyor. İşte o besinler...

Badem

Diyet yapan kişilere kahvaltılarda ya da ara öğünlerde çiğ badem tavsiye edilir. Gerçekten de yenildiğinde tok tutma özelliği sayesinde iştah üzerinde etkili olan badem, kan şekeri seviyesini sabit tutması ile farklı bir yönelimi engeller. Kan şekeri sabit kaldığında iştah kontrolü ile beraber özellikle sağlıksız ve bol şekerli besinleri aşerme de durma noktasına gelir. Tabi alışkanlıktan yeme durumu yoksa...

Armut

Bol lifli yapısı ile beraber armudu bir ara öğünde tüketmek çok akıllıca bir seçenek olacaktır. Doğal şeker bulunduran armut, etkisine göre çok düşük bir kaloriye sahiptir. Ortalama yüz gram bir armut bakıldığında neredeyse altmış kaloridir. Bu ise günlük alınması gereken kalori miktarının neredeyse yüzde üçü kadardır. Yoğun besin içeriği ve bol lifli yapısı ile armut, tok hissettirir ve vücuda inanılmaz faydalar sağlar.

Ayva

Diğer bir meyve ise ayvadır. Ayva da glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerinde bir oynamaya yol açmıyor. Özellikle diyabet hastaları ile beraber diyet yapanlara tavsiye edilen ayvayı aynı armut gibi ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Ayva içeriğinde de bol miktarda lif bulunur ve bu lif sayesinde vücut tok kalır. Zayıflamaya yardımcı olan ayvanın yüz gramı da armut gibi neredeyse altmış kaloridir. Buharda pişirip ya da haşlayıp tatlılarını yapabileceğiniz ayvanın mutfaktaki yeri de çok geniştir. 

Yumurta

Kahvaltılardan eksik edilmemesi gereken protein kaynağı yumurta, büyük bir doygunluk hissi vererek gün içerisinde bastıran açlık krizini önler.

En Yeniler