İstanbul Sözleşmesi Tepkisi Büyürken Bakan Gül’den İstanbul Sözleşmesine yönelik Açıklama

İstanbul Sözleşmesi Tepkisi Büyürken Bakan Gül’den İstanbul Sözleşmesine yönelik Açıklama

Türkiye'de İstanbul Sözleşmesi tartışması giderek büyüyor. Muhalefet ve sivil toplum örgütleri tepki gösterirken Adalet Bakanı konuyla ilgili bir açıklama yaptı..

Türkiye gündemine bomba gibi düşen gelişme. İstanbul Sözleşmesinden Türkiye çekildi. Muhalefet isyan etti. Hükümet ise kendini savundu. Açıklama ise bakan Gül'den geldi.. 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Uluslararası sözleşmelerin onayı ve yürürlüğe konulması usulü hukukumuzda açıktır. TBMM katılmayı onaylar, yürütme de bunu bir kararla yürürlüğe koyar. Yürürlüğün aynı şekilde durdurulması ve feshi, yürütmenin yetkisindedir" dedi.

Adalet Bakanı Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Uluslararası sözleşmelerin onayı ve yürürlüğe konulması usulü hukukumuzda açıktır. TBMM katılmayı onaylar, yürütme de bunu bir kararla yürürlüğe koyar. Yürürlüğün aynı şekilde durdurulması ve feshi, yürütmenin yetkisindedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımız tamdır. Mağdurlar hakkında adli süreçteki koruma halkasını her geçen gün daha da güçlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin kendileri için bir insan hakları mücadelesi olduğunu vurgulayan Gül, "Bu anlayışla tüm kurumlarımızla birlikte insanımızın onurunu, aileyi ve toplumsal dokumuzu korumaya kararlılıkla devam ediyoruz" dedi.

-İHA-

Kaynak:Haber Kaynağı