İstanbul ve İzmir en çok o ülkeye göç veriyor adım başı Türk işletmesi açılıyor ülke 2.Türkiye oldu

İstanbul ve İzmir en çok o ülkeye göç veriyor adım başı Türk işletmesi açılıyor ülke 2.Türkiye oldu

Son yıllarda bir çok ülkede Türk etkisi dikkat çekiyor. Ancak en çok dikkat çeken Türk etkisi ise Kuzey Makedonya'da. Öyle ki Makedonya'nın her bir köşesinde yeni Türk işletmeleri açılıyor.. Peki bu neden böyle oldu?

Türkiye'den en çok göç İstanbul ve İzmir'den yurt dışına.. İstanbul ve İzmir'den göç edenlerin büyük bir bölümü ise Avrupa biraz uzak hayal olarak kaldığı için ilk durak olarak Balkanları tercih ediyor.

Özellikle Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Türk etkisi kendisini çok fazla hissettiriyor. Adım başı açılan Türk restoranları ve kafeleri aynı zamanda tekstil mağazaları Kuzey Makedonya ekonomisi için büyük bir katkı sağlıyor.

Özellikle Türkiye'den göç edenlerin İstanbul ve İzmir'den gelmiş olması ise ayrı bir dikkat çeken konu. Üsküp'e geldiğinizde Türk çarşısında biraz dolaştığınızda İzmir'den geldim dediğinizde etrafınızı bir anda İzmirliler sarabilir.

Peki bu neden böyle oldu?

Neden Kuzey Makedonya tercih ediliyor...

Bu konular hakkında bilgi veren Armoni Medja Danışmanlık yetkililerinden Sadık Şimşek her şeyden önce Kuzey Makedonya'nın Türkler açısından önemine dikkat çekiyor.

Türklerin Kuzey Makedonya'da ana dilde eğitim hakkı olduğunu belirten  Şimşek bu ülkede Türkler sadece Ana dilde eğitim hakkına sahip değil aynı zamanda ülke yönetiminde de İki Türk partisinin iktidar olması nedeniyle söz sahibi açıklamasında bulunuyor.

Türk milletvekillerinin de yer aldığı Kuzey Makedonya meclisinde aynı zamanda bir çok kurumun müdürleri de Türklerden oluşuyor.

Yaklaşık 100 Yıl öncesine kadar Osmanlı toprağı Olan Üsküp'te onlarca Türk eseri de bulunmakta. Bu eserlerin yanı sıra Kuzey Makedonya genelinde 150 bin üzerinde Türk'ün yaşadığı tahmin edilmekte.

Kuzey Makedonya'da Türkiye'nin devleri de faailiyet gösteriyor. Bankacılık sektöründen Tekstile Gıdadan İnşaat sektörüne 300 üzeri Türk şirketi Kuzey Makedonya'da...

MAKEDONYA'DA ŞİRKET KURULUŞU

Ülkede şirket kurmak 1 hafta gibi sürede gerçekleşirken oturma izni almak ise en geç 45 gün gibi bir sürede gerçekleşmekte.

Öte Yandan Kuzey Makedonya'da Kurumlar vergisi oranı sadece YÜZDE 10...

Yurt dışından gelen ödemelere ise KDV YOK...

Bütün bunlar yatırımcıları cezbederken ayrıca devlet 10 yıl vergi muafiyeti gibi teşvikler de sunuyor.

Kuzey Makedonya'da öte yandan Türklere vizesiz seyahat imkanı da olması yatırımcı çeken başka unsurlardan.

Geçtiğimiz yıl NATO'ya üye olan Kuzey Makedonya aynı zamanda Avrupa Birliği yolunda hızla ilerlerken çok daha fazla Türk yatırımcıyı çekeceğe benziyor..

Yatırım Olanakları ve daha fazlası için Armoni Medja Doo yetkilisi Sadık Şimşek'e ulaşabilir ve bilgi edinebilirsiniz...

Bunun için Sadık Şimşek'in iletişim whatsapp numarası : 0544 373 08 50