İstanbul’da köstebek operasyonu: 20 gözaltı

İstanbul’da köstebek operasyonu: 20 gözaltı

İstanbul’da kurdukları “call center” ofisi üzerinden dolandırıcılık yapan şebekeye yönelik düzenlenen operasyonda bir bankanın genel müdür yardımcısının da aralarında bulunduğu 20 şüpheli gözaltına alındı.

BİR BANKANIN GENEL MÜDÜR YARDIMCISI KÖSTEBEK ÇIKTI
Edinilen bilgilere göre, vatandaşları “hayat sigortası” bahanesiyle arayarak dolandırıcılık yapıldığı ihbarı üzerine polis ekipleri çalışma başlattı. Başlatılan çalışma kapsamında harekete geçen polis ekipleri, liderliğini S.Y ve E.T’nin yaptığı şebekenin Maltepe’de call center kurduklarını tespit etti.

Yaklaşık iki aylık çalışmaların ardından, bir bankanın genel müdür yardımcısı S.A’nın banka müşterilerinin bilgilerini eski banka çalışanı iki şebeke lideriyle paylaştığı ortaya çıktı. Bankanın genel müdür yardımcısı S.A üzerinden vatandaşların bilgilerini alan şebeke üyeleri, vatandaşlarla bilgileri paylaştığı ve bu yolla güven kazandıkları belirlendi. Öte yandan şebekenin liderliğini yapan S.Y ve E.T ile banka genel müdür yardımcısı S.A’nın lise yıllarında beri arkadaş oldukları iddia edildi.


5 MİLYON VURGUN 20 GÖZALTI
İstanbul Siber Suçlarla Mücadele ekipleri, yaptığı tespitlerin ardından Maltepe’de ofis olarak kullanılan adrese 3 gün önce operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonda elebaşı olduğu iddia edilen S.Y ve E.T ile birlikte, bir bankanın genel müdür yardımcısı S.A’nın da aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alınırken, 6 şüphelinin de arandığı öğrenildi. Adreste yapılan aramalarda çok sayıda flash bellek, laptop, hard disk, vurgun yapılan vatandaşların bilgilerinin not edildiği defter ve çok sayıda dijital doküman ele geçirildi. Ele geçirilen dijital verilerin çözümünün ardından yaklaşık 20 bin vatandaşın kaydının olduğu belirlenirken bu sayısının artabileceği ifade edildi. Şebeke üyelerinin 5 milyon vurgun yaptığı öğrenilirken, operasyon anı ise polis kamerasına yansıdı.


OPERASYON ANI KAMERADA
Polis kamerasına yansıyan görüntülerde, polis ekiplerinin call center'a çilingir aracılığıyla girdikleri görülüyor. Call center'a giren polis ekipleri, dijital dokümanları incelemek üzere alıyor. Dokümanlarda dolandırılan vatandaşların bilgileri ve dolandırıcılık yaparken kullanılan cümleler olduğu notlar olması dikkat çekti.
Gözaltına alınan şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.
TUGAY SADAY

Kaynak:Haber Kaynağı