İstanbulluları Üzen Haber Geldi! Bu İki Baraj Kurudu, Susuzluk Kapıya Dayandı

İstanbulluları Üzen Haber Geldi! Bu İki Baraj Kurudu, Susuzluk Kapıya Dayandı

Kırklareli'nden İstanbul'a içme suyu sağlayan Kazandere ve Papuçdere barajları kurudu.

Kırklareli'nin Vize ilçesinden İstanbullulara içme suyu sağlayan Kazandere ve Papuçdere barajlarının neredeyse tamamı kurudu.

Trakya Bölgesinden İstanbul'a içme suyu sağlayan Kazandere ve Papuçdere barajlarındaki su miktarı neredeyse tükendi. Çevre köylerde yaşayanlar, barajlardaki su seviyesinin azalmasını iklim değişikliğine bağlı olarak azalan yağışlara ve sanayi bölgesinde faaliyet gösteren fabrikaların yer altı sularını kullanmasına bağlıyor.

İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan barajların istenilen doluluk oranına ulaşması, beklenen yağışlar gelmezse neredeyse imkansız olarak yorumlanıyor.

Balkanlardan Ne Hava Ne de Su Gelmiyor

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çiğdem, Trakya'nın toprağından denizine her şeyinin kıymetli olduğunu vurgulayarak, ''Öncelikle Trakya'dan bahsedecek olursak, Trakya denildiğimde akla 3 il gelir ve bu 3 ilin denizi, ormanı ve dağı var. Suyun değerini iyi anladık, hele şu kurak günlerde. Yolumuz susuzluk. Trakya bölgesindeki yer altı sularının yüzde 85'i tükendi. Öte yandan yer üstü sularımıza bakacak olursak, Kazandere ve Papuçdere barajlarında ciddi bir şekilde kuruma var. Bu kız aylarının yağışsız geçmesi gelecek kötü günlerin habercisidir. Kazandere ve Papuçdere barajları kuruma noktasında. Önceleri televizyonda Balkanlardan gelen soğuk hava ve yağışlı havanın ülkeyi etkisi altına alacağından bahsediyorduk. Ne yazık ki Balkanlardan ne hava ne de su gelmiyor.''

 

Kaynak:Haber Kaynağı

En Yeniler