İstanbulluların Zorunlu HES Kodu Kuyruğu İsyan Ettirdi

İstanbulluların Zorunlu HES Kodu Kuyruğu İsyan Ettirdi

İstanbul'da ulaşım kartlarına entegre edilmesi planlanan HES kodu sonrası İBB'nin iletişim merkezlerine akın eden vatandaşların oluşturduğu kuyruk isyan ettirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, il genelinde vatandaşların 15 Ocak 2021 tarihine kadar toplu taşıma kartlarını HES kodları ile eşleştirmelerini istedi. Bu uyarı ardından İBB'nin iletişim merkezlerine akın eden vatandaşlar metrelerce bitmeyecek kuyruk oluşturdu. Bazı vatandaşları ise eşleştirme için günlerdir beklediklerini söyleyerek isyan etti. Sırada bekleyenlerin koronavirüs tedbirlerine uymadıkları görüldü.

İstanbul İl Hıfsızssıhha Kurulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik alınan yeni bir tedbiri daha uygulamaya koyuyor. Alınan bu yeni karara göre, İstanbul'da ikamet eden 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların HES kodları ile ulaşım kartlarının eşleştirmesini istendi. 15 Ocak 2021'den itibaren, HES kodu ile eşleştirilmemiş ulaşım kartları geçersiz kabul edilecek. Kovid-19 riski taşıyan vatandaşlar, kent genelinde toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Uygulamanın faaliyete geçmesine son 3 gün kala vatandaşların, İstanbul'un çeşitli noktalarında yer alan İBB iletişim merkezlerine akın etmesi metrelerce kuyrukların oluşmasına neden oldu. Sırada bekleyen vatandaşların sosyal mesafe kurallarını hiçe saydıkları gözlemlendi. 

Meydana gelen metrelerce kuyruk, soğuk havada açık alanda bekleyen vatandaşları isyan ettirdi. Sırada bekleyen vatandaşlar kendilerine bir türlü sıra gelmediğini savunarak yaşanan bu duruma isyan etti. Oluşan metrelerce kuyruğa isyan eden bir kişi, 1,5 saattir sırada beklediğini ve kuyruğun ilerlemediğini dile getirdi. Öte yandan bazı vatandaşların ise günlerdir gelip gittiği öğrenildi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

En Yeniler