İstanbul'un Barajlarında Suyun Çekilmesiyle Ortaya Çıkan Görüntüler Mide Bulandırdı

İstanbul'un Barajlarında Suyun Çekilmesiyle Ortaya Çıkan Görüntüler Mide Bulandırdı

İstanbul'daki barajlarda su seviyesinin her geçen gün düşmesiyle suların çekildiği alanlarda ortaya çıkan görüntüler mide bulandırdı. Suların çekildiği bölgelerin çöp yuvası olduğu görüntülendi.

İstanbul'a beklenen yağışların gelmemesiyle barajlardaki su seviye git gide gerilemeye devam ediyor. Barajlarda suların çekildiği alanlarda ise çöplerden başka bir şey kalmadı. İstanbulluların kullandığı suyun içerisinden çıkan çöplerin görüntüleri görenleri adeta şaşkına çevirdi. İBB duruma el atarak 100 kişilik ekibi bölgeye göndererek çöpleri toplatmaya başladı.

Beklenen yağışların meydana gelmemesiyle barajlardaki doluluk sorunu son 10 yılın en düşük seviyesinde seyrediyor. Suların çekildiği alanlarda sadece vatandaşların doğaya nasıl zarar verdiğinin görüntüleri ortaya çıktı. Her türlü atığın olduğu görüntüler sonucunda İBB, suların çekildiği barajlarda ortaya çıkan çöpleri temizletmek için harekete geçti. Terkos, Sazlıdere ve Ömerli barajlarında başlatılan çalışma, iki hafta içerisinde diğer tüm barajları da kapsayacak şekilde genişletilecek.

Terkos Barajına 15 Araç, 100 Personel Sevk Edildi

Baraj temizleme çalışmalarına, Avrupa Yakası'ndaki Terkos barajı oldu. İSTAÇ ekipleri, 10'un üzerinde araç ve 100 personel ile baraj gölünün kıyısında ortaya çıkan atıkları temizlemeye devam ediyor. Öte yandan, Sazlıdere ve Ömerli barajında da temizlik çalışmaları başladı. 

Çöp Toplama Çalışmaları İl Sınırları İçindeki 7 Barajı Kapsıyor

İstanbulluların su ihtiyacını toplamda 10 baraj karşılıyor. Bunlardan sadece Terkos, Sazlıdere, Ömerli, Büyükçekmece, Elmalı, Darlık ve Alibey barajları İstanbul içinde kalıyor. Istırancalar, Kazandere ve Papuçdere barajları ise İl sınırlarının dışında kalıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) başlattığı temizlik çalışmaları sadece İstanbul sınırlarındaki barajları kapsıyor.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

En Yeniler