İşte Beyne iyi Gelen 9 Yiyecek. Beyin sağlığını koruyor ve hafızayı uçuşa geçiriyorlar

Vücudumuzun en güçlü ve en önemli parçası beynimizdir, adeta süper bir bilgisayar gibi. Beynimizi sağlıklı besleyerek iyi çalışmasını sağlayabiliriz.

İşte Beyne iyi Gelen 9 Yiyecek. Beyin sağlığını koruyor ve hafızayı uçuşa geçiriyorlar
Yayınlanma Tarihi : 23 Nisan 2021 14:00

 Güçlendirerek, odak gücünü artırmayı sağlayacak ve daha verimli çalışmasını sağlamak için gerekli olan besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Yaban Mersini

Beyin sağlığını ve performansını yükseltmek için tüketilebilecek en etkili gıdalardan bir tanesi de yaban mersinidir. Çük yüksek miktarda antioksidan içerir. Ulusalpost'da yer alan habere göre : Beyni strese karşı koruyacak ve yaşlanmaya bağlı gelişen beyin hastalıklarına karşı kalkan görevi görecektir. Yaban mersinindeki antioksidan bileşenleri sayesinde iltihaplanma azalacaktır.

Beyin sağlığı ve vücut için gerekli olan yüksek enerji takviyesinde bulunacaktır. Son dönemlerde bu kadar popüler bir hale gelmesinin ve birçok kişi tarafından sevilerek tüketilmesinin sebebi ise beyin sağlığı için oldukça etkili olmasıdır.

Uzmanlara göre yaban mersini tüketmek, beynin genel sağlığını iyileştirmesinin yanı sıra iyi çalışan hafıza gibi birçok fonksiyonu da geliştirdiği açıklandı. Yaban mersini oldukça düşük kalorilidir. C ve K vitaminleri deposu olduğu gibi magnezyum açısından da oldukça zengindir.

Brokoli

Birçok kişi çocukluğunda veya şu an brokoliden nefret ediyor olabilir. Ancak zaman geçtikçe brokoli ile aranızı düzeltmelisiniz. Bunun en önemli sebebi ise içerisindeki sülforafan’dır. Bu madde sayesinde beyin hücreleri çoğalacaktır. Aynı zamanda beyinde yeni hücre oluşmasını da desteklemektedir. Brokoli K vitamini ve folat içermektedir. Her ikisi de beyin hücrelerini koruma ve sağlığını destekleme adına oldukça faydalıdır.

Bitter Çikolata

Bence birçok kişi çikolata için adeta bayılıyor. Sevmeniz için bir de ekstra beyne olan faydasından bahsedelim. Çikolata, endorfin adındaki mutluluk hormonlarının salgılanmasında yardımcı olur. Buda canınızın neden çokça çikolata çektiğinin tanımıdır. Beyindeki kan akışının hızlanmasına yardımcı olan bitter çikolata, hafızanın güçlenmesine de katkı sağlar.

Aynı zamanda dikkat ve odaklanmayı geliştirirken reaksiyon zamanının gelişmesine de katkı sağlar. Bitter çikolatanın içerisindeki yüksek orandaki magnezyum sayesinde beyin, sakinleşecek ve rahatlama hissedeceksinizdir. Aynı zamanda bitter çikolatanın içerisindeki antioksidanlar, süper besin olarak bilinen akai, nardan ve yaban mersininden daha fazladır.

Ceviz

Beynin yapısı ile cevizin dış yapısı birbirine çok benziyor. Beyin sağlığı için de cevizin önemi oldukça fazladır. Beyin için oldukça önemli bir omega-3 yağı olan DHA’dan cevizin içerisinde yüksek miktarda vardır. Bundan dolayı beyin sağlığı için oldukça önemli konumdadır. Cevizde bolca antioksidanlar, folat fosfor ve magnezyum bulunmaktadır. Bundan dolayı iltihapları azaltmaya yardımcı olur. İçerisindeki melatonin sayesinde uykuyu düzenler. Az miktarda alınan melatonin uyku kalitesinin yükselmesine, uyku bozukluklarının giderilmesine ve bu sayede beynin performansının artmasına neden olur.

Zerdeçal

Son yılların bir diğer popüler gıdası zerdeçaldır. Zerdeçal içerisinde kurkumin barındırır ve bu madde sayesinde parlak ve sarı renktedir. Bu maddenin hemen her şeye faydası bulunmaktadır. Ereksiyon giderici, motivasyon, virüs kırıcı, antioksidan, antibakteriyel mantar önleyici ve en önemlisi kansere karşı koruyucu olmasıdır. Aynı zamanda seratonin ve döpamin üretimini artırır. Bu iki bileşik beyninize mutluluk, motivasyon, memnuniyet ve ödülle alakalı önemli bir sinir taşıyıcıdır.

Kurkumin bilinen en doğal depresyon önleyici maddelerden bir tanesidir. Piyasadaki güçlü antidepresanlar kadar güçlü olduğu kanıtlanmıştır. Beyindeki kan akışını hızlandırır, nöronların oluşturduğunu sinapsların özellik ve işlevlerini uyarır. DHA!nın sentezlenmesini sağlayarak iltihaplanmaya karşı önler.

Kemik Suyu

Genelde çorba olarak tüketilen kemik suyunu tek başına da tüketmeniz mümkün. Bu yapmanı için güçlü nedenler var. Tarih boyu alternatif tıpta sağlık adına kullanılan doğal ilaçlardan bir tanesi de kemik suyudur. Kemik suyu sağlıklı ve uzun yıllar yaşam için oldukça önemlidir. Kemik suyunda fosfor, kalsiyum, magnezyum ve potasyum bulunmaktadır. Bağırsaklar içinde faydalı durumdadır. Sağlıklı bağırsak sistemi ve performansı için oldukça önemlidir. Kemik suyunun içerisindeki besinler, bağırsakların ve beynin doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışmasının sağlar.

Yumurta

Geçmişte pekte tavsiye edilmeyen yumurtanın çok değerli bir besin kaynağı olduğu son dönemlerde açıklandı. Hemen her alanda faydası olduğu gibi beyin sağlığına faydası oldukça fazladır. Özellikle yumurtanın sarısı kolin içermektedir. Bu madde genel beyin sağlığı için oldukça faydalıdır. Ruh hali, hafıza ve zeka için gerekli olan asetilkolin maddesinin üretilmesine yardımcı olur. Beyin sisi, konsantrasyon bozukluğu ve yorgunluk için oldukça yararlıdır.

Kahve

Adeta enerji iksiri olan kahveler, sabah uyanmada etkili rol oynadığı için çokça tüketilmektedir. Oysa kahve tüketmenizin nedeni kafein almaktır. Kafein sadece vücudu enerjik yapmakla kalmaz, yorgun hissetmenizle iliği sinir taşıyıcılarından olan adenosinlerin beyinde kalmasını engelleyen nörolojik bir uyarıcıdır. Kahvenin dinç ve uyanık tutmasının asıl nedeni de budur. Kahvenin bir başka özelliği ise çok yüksek oranda polifenol adında antioksidan içermesidir.

Bu bileşen iltihaplanmayı önleyerek beynin enerjik hissetmesini sağlar. İçerisindeki diğer antioksidanlar sayesinde beyni hasardan korur ve stresin etkisini minimuma indirir. Kafein, konsantrasyonu ve farkındalığı artırır ve Parkinson gibi sinirsel hastalıklara karşı kalkan görevindedir. Depresyon riskini minimuma indirger. Hafızanın güçlenmesini sağlar. Kısa süreli atletik performansı artırır.

Ulusalpost.com Aktif link verilmeden bu siteden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.