İster Hazır Yufkadan İster Açma Hamurdan Yapılsın Bu Yöntem Böreği Puf Puf Yapıyor..

İster Hazır Yufkadan İster Açma Hamurdan Yapılsın Bu Yöntem Böreği Puf Puf Yapıyor..

Börek yaparken vereceğimiz bazı küçük sırlar sayesinde sizler de puf puf börekler yapabileceksiniz. İşte kaliteli börek yapmanın sırları..

Börek Yaparken mutfakta bilmeniz gereken bazı küçük sırlar bulunmaktadır. Vereceğimiz küçük sırlar sayesinde sizler de harika börekler yapabileceksiniz. Ben bugüne kadar yapmış olduğum tüm böreklerde bu tarifi uyguladım. Sizlerde uygularsanız puf puf börekler yapabileceksiniz. İşte çay keyfinize lezzet katacak harika bir börek yapmanın bilinmeyen küçük sırları..

Yufka Seçimine Dikkat

Taze yufka her zaman daha iyi sonuç verir. Eğer puf puf kabaran bir börek istiyorsanız taze yufka seçin. Bayat ve açıkta kalmış yufka satın almayın. Bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerden günlük yufka satın alın. 

Kullandığınız Malzemeleri Özenle Seçin

Böreğin iç harcını hazırlarken kullanacağınız malzemelerin sıcaklığı oldukça önemli. Her bir malzemenin oda sıcaklığında ve taze olmasına özen gösterin. Taze malzeme kullandığınız zaman böreğiniz daha fazla kabaracak ve lezzetli olacaktır.

Soda Kullanmadan Börek Yapılmaz

Dilerseniz hazır yufkadan dilerseniz kendi hazırladığınız hamurdan börek yapın ama mutlaka soda kullanın. Böreğinizin puf puf kabarmasını istiyorsanız her bir katmana süreceğiniz sosa soda ekleyin.

Örneğin; yufkaları soda ve yağdan hazırladığınız karışıma batırarak ıslatabilirsiniz ya da her bir katmana soda ve yağdan hazırladığınız sostan sürebilirsiniz. Sonuç kurumayan ve kabaran bir börek. 

Öte yandan, böreğin en alt katına soda ve yumurta karışımında elde ettiğiniz sosu dökebilirsiniz. Sonuç yumuşacık ve kabarık bir börek.

Pişirme Isısına Dikkat Edin

Her zaman tarifte verilen pişirme derecesinde pişirin. Eğer yüksek derecede hızlıca pişirmek isterseniz sonuç kaçınılmaz kabarmamış bir börek olacaktır. Öte yandan içi asla pişmeyecektir. Sadece üst katmanı hızlıca pişecek ve kupkuru olacaktır. 

Pişmiş Böreği Fırında Beklemeyin

Böreğiniz piştikten sonra hiç vakit kaybetmeden fırından çıkartın. Eğer çıkartmazsanız börek pişmeye devam edecektir. Hem kuruyacak hem de kabaran böreğinizin sönecektir. Fırından çıkartın üzerini nemli bir bez ile sıkıca kapatın.

Üstünü Kapatın

Böreğiniz pişti, fırından çıkardınız ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. İşte tam bu noktada pişen böreğinizi tezgaha alıp dilimledikten sonra üstünü kapatmalısınız. Eğer üstünü kapatmazsanız her yerden hava alacak ve kuruyacaktır. Dilimlerinizi üstünü kapatabileceğiniz bir kaba alın. Öte yandan tepside muhafaza edeceksiniz iki kat peçete serip tepsinize uygun bir kapakla da kapatabilirsiniz

İlgili Haberler