İster Tatlı İster Börek Niyetine Ballı Börek Tarifi Damak ısırtıyor

İster Tatlı İster Börek Niyetine Ballı Börek Tarifi Damak ısırtıyor

Hazır yufka sayesinde denenmeyen bir tarif kalmadı. Hazır yufka ile ballı peynirli nefis bir börek yapabilirsiniz. Basit malzemelerle nefis bir sonuç veren bu börek tarifi, yiyeceğiniz en leziz tatlı olabilir...

Ballı börek ya da tatlı olarak yiyebileceğiniz bu tarif, içerisindeki malzemelerle ağızları sulandırıyor.

Ballı Börek Tarifi İçin Hangi Malzemeleri Kullanacağız?

İki tane hazır yufka edinelim. Dilerseniz baklavalık yufka da kullanabilirsiniz ancak fazla çıtır çıtır olacağı için iki tane yetmeyebilir. İç malzemesi için dört tane yemek kaşığı kadar bal, üç yüz gram tuzsuz lor peynir, beş yemek kaşığı kuru üzüm, yarım ay bardağı kadar dövülmüş ceviz ve aynı oranda da fındıkla beraber bir çorba kaşığı portakal kabuğu ve bir tutam kadar tarçın gerekli olan malzemelerin arasında. Kızartılacak bir tatlı olacağı için kızartmalık sıvıyağını köşede bekletelim. 

Ballı Börek Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Büyük bir kap alalım ve üç yüz gramlık tuzsuz lor peynirini içerisine boşaltalım. Sonrasında balı, kuru üzümü, cevizi, fındığı, tarçını ve rendelenmiş portakal kabuğunu içerisine atalım. Tüm malzemeleri güzelce karıştıralım ve iç harcı kenara alalım. 

Yufkaları tezgaha alalım. Düz zemin üzerinde yatan yufkaları dört parmak kadar ölçelim ve uzun şerit halinde keselim. Uç kısma harçtan biraz koyalım ve muska gibi olacak şekilde katlayalım. Şeridin kalan ucunu hafifçe su ile ıslatıp muska gibi üçgen olacak şekilde yapıştıralım. Bu şekilde açılmasını önlemiş olacağız.

Harç ya da yufka bitene kadar aynı işlemi devam ettirelim ancak bu sırada tavaya da sıvıyağını koyup ısıtmaya başlayalım. Börekleri ya da tatlıları bol yağda kızartalım. Köşede de kağıt havlu serilmiş bir tabak bulunduralım ve fazla yağını çekmesi için börekleri kevgirle alarak buraya bırakalım. 

Ilıyınca da servis için ayrı bir tabağa almamız gerekecek. Dilerseniz süslemek için hindistan cevizi ya da pudra şekeri kullanabilirsiniz. Kuru meyve sevmeyenler isterlerse incir ya da daha farklı bir malzeme de kullanabilirler.