• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 16 °C

İZBAN A.Ş.’den "En Son Teklif"

İZBAN A.Ş.’den "En Son Teklif"
İzmir'de İZBAN personelinin grevi sürerken İZBAN A.Ş. tarafından açıklama geldi.

İzmir'de İZBAN personelinin grevi sürerken İZBAN A.Ş. tarafından açıklama geldi. Açıklamada, kabul görmeyen teklif sonrası oluşacak maaş çizelgesine de yer verildi.

İzmir'de Aliağa-Torbalı arası banliyö taşımacılığını işleten TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin ortak şirketi İZBAN A.Ş. personelinin grevi sürüyor. Demiryol-İş Sendikası ile İZBAN A.Ş. arasında Haziran ayından bu yana süren görüşmeler sonuçsuz kalınca personel greve gitti. İZBAN A.Ş.'den ulaşımda krize neden olan toplu sözleşmeyle ilgili de açıklama geldi. Açıklamada kabul görmeyen teklif sonrası oluşacak maaş çizelgesine yer verildi.

EŞİTLİK VE ADALET VURGUSU

"Demiryol-İş Sendikası'nın 8 Kasım 2016 tarihinde aldığı grev kararının ardından yaşananları ve İzmir halkını yanıltma çabalarını dikkatle ve üzülerek takip ediyoruz" diye başlayan açıklamada, "İZBAN A.Ş., çalışanlarını meslek lisesi ve meslek yüksek okulu mezunlarından seçmeye özen gösteren, onlara en az 6 aylık eğitim verip meslek sahibi olmalarını sağlayan bir okuldur. TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin yüzde 50 ortaklığıyla kurulan kurumumuzun temel prensiplerinden biri; kamu kaynaklarını en verimli şekilde kullanmaktadır. Gücünü İzmir halkından alan bir kurum olarak, bu gücümüzü çalışanlarımıza her zaman eşitlik ve adalet prensibimizden ödün vermeden aktarıyoruz. Kurumumuz, Demiryol-İş Sendikasının toplu iş sözleşmesi görüşmelerini greve doğru sürükleyeceğini 8 Kasım'dan haftalar önce tespit etti. Alınacak her türlü önleme rağmen kente yaşanabilecek sorunu da göz önünde bulunduran kurumumuz, bu nedenle sendikaya kamunun zam oranları ve enflasyonun çok üzerinde teklifler verdi. Ancak sendika, tüm bu tekliflere rağmen uzlaşmadan uzak tavrını sürdürerek, İzmir halkının toplu ulaşımda yaşadığı sıkıntının devam etmesi yönünde adeta ısrarcı oldu. 8 Kasım'daki grevin ardından devam eden görüşmelerde, bugün yeniden sendika ile tekrar masaya oturuldu ve sorunu 2. yıl üzerinden çözmek için yeni bir teklif sunuldu" denildi.

"BÜYÜK ZARARLAR VERİYOR"

Açıklamada, "Enflasyonun 7,64 olduğu dönemde, 1. yıl bunun 2 katı kadar (% 15) ücret zammı ve 75 gün ikramiye, ikinci yıl 80 gün ikramiye ve oluşacak enflasyonun 1 puan üzerinde refah zammı içeren en son teklifimiz ne yazık ki bir kez daha kabul edilmedi, grevin sürdürülmesi yönünde ısrarcı oldu. Aksine, bizler olumlu bir adım beklerken sendika, grev kararından önceki 16.53 olarak bilinen teklifini daha da artırarak aynı uzlaşmaz tavırla her şeyi yeniden çıkmaza sürükledi ve bir önceki kendi teklifini bile kabul etmez bir tavır aldı. Şunun çok iyi bilinmesini isteriz ki; sendikanın bu tavrı, başta İzmir'e olmak üzere çalışma arkadaşımıza ve kurumumuza büyük zararlar vermektedir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada kabul görmeyen teklif sonrası oluşacak maaş çizelgesine yer verildi. Buna göre çalışanların net ücretleri şöyle:

Tekniker, 2 bin 615 TL (+ 411 TL yol ve yemek), Sürücü 2 bin 562 TL (+ 411 TL yol ve yemek), Teknisyen 2 bin 356 TL (+ 411 TL yol ve yemek), İstasyon Operatörü 2 bin 293 TL (+ 411 TL yol ve yemek), Muhasebe Personeli 2 bin 234 TL (+ 411 TL yol ve yemek), Veznedar 2 bin 279 TL (+ 411 TL yol ve yemek), Gişe Görevlisi 2 bin 261 TL (+ 411 TL yol ve yemek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim