‘’İzmir Depremi Daha Gerçekleşmedi’’ Naci görür İzmir için beklenen tehlikeyi açıkladı

Olası depremlerle ilgili düşüncelerini dile getiren Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, İzmir, İstanbul ve Malatya için oldukça önemli uyarılarda bulundu.

‘’İzmir Depremi Daha Gerçekleşmedi’’ Naci görür İzmir için beklenen tehlikeyi açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 06 Aralık 2020 01:59

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "İki fayın birden kırılma durumu olursa, İstanbul'da 7.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelecek. İzmir'de de halen deprem bekliyoruz" sözlerini belirtti.

Önceki yıllarda meydana gelen depremlerin yeniden olabileceğinin uyarısında bulunan Prof. Dr. Naci Görür, "Dolayısıyla Elazığ – Malatya arasında kol kırıldığı durumda Çelikhan – Erkenek bölgesine oldukça dikkat etmek gerekir. Bir de tarihi depremlere bakarız. Tarihte ne yaşanmışsa günümüzde de buna benzer şeyler yaşanabilir.

Ben gerçekten de o bölgesinin sorunlu olduğunu düşünüyorum. Hangi yer bilimciye sorarsak soralım, sıkıntılı bölgeler olarak sayacaklarının arasında Çelikhan- Erkenek, Maraş – Türkoğlu bölgesini sayacaktır. Şu an için vakit varken yerel yönetimlerin ve halkın hazırlık yapmasında da fayda vardır" şeklinde ifade etti.

Eskisinden Daha Hassas


İzmir'in deprem açısından eski yıllara nazaran daha hassas olduğunu dile getiren Prof. Dr. Naci Görür, "Asıl depremi üretecek olan fay hattı İzmir fayıdır. Daha o fay kırılmadı. O fay kırılırsa 7 büyüklüğünde deprem oluşturabilir.

Özellikle de İzmir yarımadası üzerinde kuzey güney yönlü olan fay hatlarını büyük ölçüde etkilemiş olabileceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz dönemlerde Türkiye’nin farklı bölgelerinde çeşitli depremler meydana geldi. Oldukça büyük hasarlar bıraktı. Bu depremlerin ardından hala büyük depremlerin beklenmesi, oldukça korkutucu bir durum haline gelebiliyor.

Özellikle Elazığ ve İzmir’de oluşan depremlerde ciddi hasarları oluşmasının ardından birçok insan hayatını kaybetti ve birçok insan da evsiz kaldı. Bunun ardından yine büyük depremlerin beklenmesi, oldukça korkutucu bir durumdur.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.