İzmir lezzetlerinden İzmir Kumrusu evde nasıl yapılır? İşte Püf noktasıyla İzmir Kumrusu tarifi

İzmir lezzetlerinden İzmir Kumrusu evde nasıl yapılır? İşte Püf noktasıyla İzmir Kumrusu tarifi

İzmir'e özgü bir lezzet olan "Kumru." Oldukça lezzetli olan bu sokak lezzetini yemesi çok keyifli ancak yemek için dışarı çıkmak zorunda değilsiniz sizin için tarifini ustasından aldık..

İzmir'e özgü bir lezzet olan "Kumru." Oldukça lezzetli olan bu sokak lezzetini yemesi çok keyifli ancak yemek için dışarı çıkmak zorunda değilsiniz sizin için tarifini ustasından aldık.

İzmir Kumru, harika bir lezzet. yemesi biraz zahmetli olsa da yapması oldukça kolay olan İzmir Kumrusunun tarifini sizin için ustasından aldık. Yemesi zahmetli yapması kolay bu lezzeti siz de sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım...

İzmir Kumru

Malzemeler:

  • 4 adet sandviç ekmeği
  • 10 adet uzun sosis
  • 150 gram sucuk
  • 150 gram salam
  • 200 gram kaşar peyniri
  • 1 adet domates
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Yapılışı:

Sandviç ekmeklerini ortadan ikiye bölün. Tavaya tereyağını koyun sandviç ekmeklerini tereyağı ile ısıtıp yağlayın. elinizde bir ızgara veya döküm tava varsa daha iyi olur ama yoksa normal bir tava ya da tost makinesi ile de yapabilirsiniz.

Sosisleri ince uzun jülyen biçimde kesin. Sucuk ve salamları ince halkalar şeklinde kesin. kaşar peynirini yarım santim kalınlığında kesin. ekmekleri tavadan aldıktan sonra biraz daha tereyağı ekleyin ve sosisleri ekleyin kızgın tavada soteledikten sonra kenara alın ve sucuk salamları ekleyim önlü arkalı çevirerek kızartın. 

Sandviç ekmeklerinin tabanına sosisleri koyun üstüne sucuk ve salamları koyun ve domatesi dilimleyin onu da üstüne koyun. En son kaşar peynirlerini tavaya alıp kızartın. Erimeye başlayan kaşar peynirini de tüm malzemelerin üstüne koyun ve ketçap mayonez ilave edip afiyetle yiyin.