İzmir’de Türk bilim insanları tarafından keşfedildi. Sayesinde 7 aydır kimseye korona virüs bulaşmadı!

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını hız kesmeden devam ederken İzmir'den şaşırtıcı derecede güzel bir haber geldi. İzmir'de Türk doktorlar tarafından keşfedildi ve sayesinde 7 aydır kimseye koronavirüs bulaşmadı..

İzmir’de Türk bilim insanları tarafından keşfedildi. Sayesinde 7 aydır kimseye korona virüs bulaşmadı!
Yayınlanma Tarihi : 22 Aralık 2020 02:37

Çin'de başlayıp dünyanın bir çok noktasına yayılan Koronavirüse karşı dünyanın dört bir tarafında mücadele sürüyor. izmir'de bir grup doktor koronavirüslü hastaların tedavi edilmesi sırasında sağlık çalışanlarına virüsün bulaşmasını azaltmak için bir filtre sistemi geliştirdi.

Doktorlar tarafından geliştirilen bu filtre sistemi sayesinde 7 ay süresince hiç bir sağlık çalışanında koronavirüs tespit edilmedi.. 

Yoğun bakımda yatmakta olan koronavirüs hastalarının akciğerlerinde bilindiği gibi su ve hava birikiyor bu hastaları tedavi etmek için hastaların akciğerlerinde birikmiş olan su ve hava drenaj  yöntemi ile çıkarılmakta.. 

Sadece tek tüple yapılmakta olan bu işlem filtresiz yapılıyor ve virüs havaya yayılıyor. Sağlık çalışanlarına da bu nedenle virüs bulaşma riski artmaktaydı.

Bu sorunu önlemek adına İzmir'de bir grup uzman bir filtre sistemi geliştirdi... 

Geliştirilen bu sistemde başarı oranı yüzde 100 oldu.. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Kenan Can Ceylan cihazın iki tane şişe bir filtreden oluştuğunu kaydederek şişenin bir tanesi hastadan gelen sistem olduğunu kaydederek bu şişeyi ikinci şişeye ekledikten sonra ikinci şişenin içerisine alkol bazlı bir dezenfekten koyduklarını açıkladılar. Konulan alkol bazlı dezenfektan sonra şişenin havaya açıldığı kısmına da filtre yerleştirdiklerini kaydederek Doç. Dr. Kenan Can Ceylan bu sayede virüsün dışarı çıkmasını engellediklerini duyurdu.. 

Bu Sistem sayesinde 7 ay boyunca kimse koronavirüse yakalanmazken TRT haber'de yayınlanan bu haber çok sayıda sağlık çalışanı tarafından yakından takip ediliyor.

İzmir'de büyük bir özveriyle bu buluşu bulan doktorlarımızı tebrik ederiz. Sizlerde arkadaşlarınızla bu haberi paylaşarak bu başarının duyulmasını sağlayabilirsiniz..