İzmir’in İlçelerinde de 19 Mayıs Coşkusu!

İzmir’in İlçelerinde de 19 Mayıs Coşkusu!

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İzmir'in ilçelerinde de coşkuyla kutlandı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İzmir'in ilçelerinde de coşkuyla kutlandı. Binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla 19 Mayıs coşkusunu yaşadı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, İzmir'in ilçelerinde törenlerle kutlandı. Karşıyaka'dan Bayraklı'ya, Selçuk'tan Aliağa'ya, Foça'dan Çeşme'ya kadar her bir köşede 19 Mayıs coşkusu yaşandı.

Bayraklı Smyrna hınca hınç doldu

Bayraklı Belediyesi Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla ve İzmir Marşını söyleyerek belediye hizmet binası önünden Sevgi Yolu'na "Ata'ya saygı" yürüyüşü gerçekleştirdi. Türk rock müziğinin sevilen ismi Emre Aydın, Smyrna Meydanı'nda sahne aldı. Vatandaşlara seslenen Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak uğrunda ölen varsa vatandır. Bütün gazilerimizi, şehitlerimizi saygıyla ve sevgiyle anıyoruz. Sevgili Atatürk'ümüzü ömür boyu sırtımızda taşıyacağımıza ve eserlerine sahip çıkacağımıza söz veriyoruz. 32 kral 60 Cumhurbaşkanını masasına getiren Atatürk'tür" Ülkesinin sınırları içinde bu kadar çok devlet adamını masasına oturtan başka devlet adamı yoktur. Onur kurduğu Cumhuriyeti ilelebet yaşatacağız. Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak için, camilerde ezanın susmaması için, bayrakların direklerden inmemesi için, gerçek yurtseverlik için Atatürk değerlerine sonuna kadar sahip çıkalım ve ölmeye hazır olalım. Biz ülkemiz için ölürüz. Bir ölür bin doğarız" diye konuştu.

Karşıyaka'da dört dörtlük şölen

Karşıyaka Belediyesi'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında hazırladığı Gençlik, Spor ve Sağlıklı Yaşam Festivali muhteşem gösterilerle başladı. Açılışa katılan yüzlerce Karşıyakalı dans ve spor gösterileri ile coştu. Bostanlı Pazaryeri'nde, Pazar gününe kadar sürecek olan festivalin finalinde usta sanatçı Feridun Düzağaç sahne alacak. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Karşıyaka, 19 Mayıs'ı gururla kutluyor, 19 Mayıs'ı yaratanları saygıyla, sevgiyle, minnetle selamlıyoruz. Biz, ne zaman gerekiyorsa, "ahval ve şeraiti" düşünmeden, "Bize her yer Samsun, her gün 19 Mayıs. İzmir'de, Karşıyaka'da çiçekler açarsa, Türkiye çiçek bahçesine döner diyen Karşıyakalılarız. Ne mutlu bize ki bu özel günü, anlamlı etkinliklerle kutluyor ve Atamıza layık olmaya çalışıyoruz. Tüm Karşıyakalıları, Pazar gününe kadar sürecek olan etkinliklerimize bekliyorum" dedi. Öte yandan festivalin ilk gün etkinlikleri kapsamında Karşıyaka Belediyesi'nin inşa ettiği "Karşıyaka Efsaneleri Futbol Tesisi de anlamlı bir gösteri maçı ile hizmete alındı. Bir dönemin önemli futbolcularının sahaya çıkıp ter döktüğü mücadelede "dostluk ve barış" kazandı. Maçın başlama vuruşunu, Türk Futbolu'nun efsane isimlerinden Ogün Altıparmak yaptı.

Selçuk'ta 68 yaşında İstiklal Marşı okudu

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Selçuk'ta da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı. Törende Zeytinköy Mahallesinden 68 yaşındaki Halit Köse'nin tüm içtenliğinle İstiklal Marşını ezbere okuması törene katılanlar tarafından dakikalarca alkışlandı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü çelenginin sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden programda özellikle öğrenciler tarafından hazırlanan spor gösterileri beğeniyle izlendi. Törende konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Hüseyin Kılınç, "19 Mayıs sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil; yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde almasının adıdır" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Şehit Polis Demet Sezen Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin jimnastik gösterisi, Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi öğrencilerinin tekvando gösterisi, Şahabettin Sarıdede Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunlarının gösterisi katılımcıların büyük beğenisini topladı.19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları katılımcıların toplu olarak Gençlik Marşı'nı söylemesinin ardından son buldu.

Aliağa'da törenlerle kutlandı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 98. yıl kutlamaları kapsamında Aliağa'da Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi. Cumhuriyet Alanı'ndaki kutlamalara; Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Adem Akgün, Garnizon Komutan Vekili Binbaşı Lemih Cigin, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Volkan Gürler, İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev, gaziler, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, STK üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Kemal Atik, "Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Milleti için, "Bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir" diyerek Samsun'a çıkması bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarihle birlikte Türk Milleti kendi makus talihini tersine çevirmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal topraklarımızın işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. 19 Mayıs 1919'da yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz" dedi. Atik'in konuşmasının ardından Mustafa Güngör Çolakoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından 19 Mayıs konulu şiirler seslendirildi. Nisa Nur Yavuz "1919-1933'ten Bir Parça', Furkan Yaman "Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi', Arda Öztürk "Türk Gençliğinin Ataya Cevabı', Yasin Köse ise "Mustafa Kemal Seslense" adlı şiirleri okudu. Atatürk'ü anlatan şiirler katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. Tören Programı, Tüpraş Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü Halk Oyunları Topluluğu tarafından sahnelenen İzmir Yöresi halk oyunları gösterisi ile son buldu.

Foça'da gençlik yürüyüşü

Foça'da da "19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı" kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı'nda çelenk sunma töreniyle başladı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Emre Şahin, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Protokol üyelerinin yanı sıra çelenk törenine katılan gençler Demokrasi Meydanı'na kadar "Gençlik Yürüyüşü" yaptı. Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı" dolayısıyla yayınladığı mesajında; "Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Bütün ümidim gençliktedir! Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün bu söyleminin yaşam anlayışımız olması dileğiyle, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum'dedi.

Foça Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en önemli mirası 1919 "Nutuk'u, 13.00-20.00 saatleri arasında, Demokrasi Meydanı'nda vatandaşlara hediye edecek.Foça Belediyesi'nce düzenlenen Fener Alayı, saat: 20.30'da Kavala Kafe önünden başlayacak ve Demokrasi Meydanı'nda sona erecek, ardından, saat: 21.00'de Güney Deniz Saha Komutanlığı Bandosu konser verecek.

Çeşme'yi İzmir Marşı inletti

İzmir'in Çeşme ilçesindeki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı resmi töreninde, Çeşme gençliği Çeşme'yi İzmir Marşı ile inletti. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile Sıdıka Kelami Ertan Anadolu Lisesi tarafından organize edilen 19 Mayıs kutlamalarına, Çeşme çarşısı girişinden kortej yürüyüşü ile başlandı. İlçe protokol üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar, okul bandosu eşliğinde, öğrencilerin hep birlikte söylediği İzmir Marşı ile Çeşme çarşısında gerçekleştirilen kortej yürüyüşü, Cumhuriyet Meydanı'nda sona erdi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise İlçe Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdür vekili Nuri Büyükateş gerçekleştirdi. Konuşmanın ardından, Sıdıka Kelami Ertan Anadolu Lisesi öğrencileri, Atatürk'ün gençliğe hitabesi ve Gençlik Andı'nı okudular. Tören, Edebiyat Öğretmeni Fatma Sönmez'in rehberliğinde, Atatürk tişörtleri giymiş öğrencilerin Atatürk Oratoryosu'nu seslendirmeleri ile devam etti. Törenin gösteri bölümünde ise öğrencilerin taekwondo gösterilerinin ardından Beden Eğitimi Öğretmenleri Yavuz Selim Yılmaz ve Nurullah Karaca'nın gözetiminde hazırlanan jimnastik gösterisi ile Ege yöresi halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Törende, Gençlik Koşusu, Voleybol, Sokak Basketbolu, Sörf, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri, madalya ve kupaları verildi. Resmi törenin bitmesinin ardından CHP Çeşme İlçe Örgütü ve ADD Çeşme Şubesi Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. 19 Mayıs kutlamaları, bu akşam Çeşme Cumhuriyet Meydanı'ndaki Gençlik Konseri ile devam edecek. Sıdıka Kelami Ertan Anadolu Lisesi Müdürü Osman Uysal, konserde saz çalacak ve öğrencilerden oluşan koroyu ve saz ekibini yönetecek.

İzmir’in İlçelerinde de 19 Mayıs Coşkusu!

İzmir’in İlçelerinde de 19 Mayıs Coşkusu!

İzmir’in İlçelerinde de 19 Mayıs Coşkusu!

İzmir’in İlçelerinde de 19 Mayıs Coşkusu!

İzmir’in İlçelerinde de 19 Mayıs Coşkusu!

İzmir’in İlçelerinde de 19 Mayıs Coşkusu!

Kaynak:Haber Kaynağı