Japon Bilim İnsanları Pfizer ve BioNTech Aşıları Hakkında Önemli Bir Tespiti Duyurdu

Japon Bilim İnsanları Pfizer ve BioNTech Aşıları Hakkında Önemli Bir Tespiti Duyurdu

Japonya aşılama konusunda yavaş ancak çok titiz davranıyor. Japonyalı bilim insanları da Pfizer ve BioNTech aşıları hakkında herkesi şaşırtan bir açıklamada bulundu. Meğer aşılar...

Japonya sadece Pfizer ve BioNTech aşısını kullanacağını duyurmuştu. Ancak Japonya bu nedenden dolayı Amerika ve pek çok Avrupa ülkesinin gerisinde kaldı. Asya ülkesi AstraZeneca ve Moderna aşılarının da kullanım izni hakkında da ilerleyen günlerde değerlendirme yapacak. Ancak Japon bilim insanları Pfizer ve BioNTech hakkında önemli bir keşifte bulundu.

Mutasyonlarda yüzde doksan oranında etkili

Ortaya konulan tespite göre covid-19'la savaşmak için üretilen bu aşılar koronavirüsün çeşitli mutasyonlarına karşı da antikor geliştiriyor. Umut verici gelişmeye göre ABD'li ilaç devi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech'in geliştirdiği aşının mutasyon üstünde de etkili olduğu anlaşıldı. Japonya'da görülen covid-19 mutasyonlarına karşı Pfizer aşısının yüzde doksana kadar antikor geliştirmiş olması virüsün geleceğine dair bir umut ışığı yaktı. 

İngiltere ve Hindistan mutasyonunda büyük başarı sağladı

Yokohama Şehir Üniversitesi'nde gerçekleşen çalışma kapsamında covid-19 ile bu virüsün mutasyonlarına yakalanmadan öncesinde iki doz BioNTech aşısı vurulmuş olan 105 kişi incelendi. Katılan kişilerin Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya'da görülen mutasyonlara karşı yüzde doksan hatta doksan dört seviyelerinde antikor geliştirdiği ortaya çıktı.

Hindistan'daki mutasyona karşı da katılımcıların yüzde doksan yedisinde antikor geliştiği gözlemlenirken yüzde doksan dokuz oranında Japonya'da yayılan covid-19'a karşı antikor geliştirdiği gözlemlendi.

Dördüncü dalgayı yaşıyor

Salgından kötü bir şekilde etkilenen diğer bir ülkede Japonya oldu. Japonya koronavirüsün dördüncü dalgasını yaşıyor. 126,3 milyon nüfusa sahip olan Japonya'da vaka sayısı toplamda 660 bin 637 oldu, ölen kişi sayısı da toplamda 11 bin 201 kişiyi buldu.

Sadece Pfizer-BioNTech aşısı istediler

Japonya koronavirüs salgınına karşın titizlikle hareket etmek için çaba gösteriyor. Ülke, aşılama için  İngiltere, İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri gibi pek çok ülkenin gerisinde kaldı. Çünkü aşılama için yalnızca Pfizer-BioNTech aşısına vize verdi. Ancak ilerleyen günlerde de AstraZeneca ve Moderna aşılarının kullanım izni için bir değerlendirme yapılacak.

En Yeniler