Japon bilim insanları uyardı! Akşamları bu yanlışa artık son verin yapmayın

Japon bilim insanları uyardı! Akşamları bu yanlışa artık son verin yapmayın

Japon Bilim İnsanlarından büyük uyarı! Meğer hepimiz çok büyük bir yanlış yapıyormuşuz! Bilim insanları ortaya koydu, büyük bir yanlış ortaya kondu. Bugüne kadar yapılan hata ortaya çıkarıldı, sonuçları okuyanlar şok oldu.

Japon bilim insanları ortaya koydu, aslında akşam yemeği öğününü atlamak obeziteye yol açıyor. En az kahvaltı yapmamak kadar zararlı olan durumla ilgili yapılan kapsamlı araştırmanın sonuçları oldukça şaşırtıcı..

Uzun zamandır diyet yapan kişilerin kahvaltı öğününü atlamaması gerektiği hakkında bir bilgi dolaşımdaydı. Ancak akşam yemeği konusunda bununla ilgili olarak bir uzlaşıya varılamadı. Çünkü akşam saatlerinde yemek yemenini çok fazla kilo aldırdığı, metabolizmanın daha yavaş çalıştığı için daha çok kilo alındığı ortaya atılmıştı. Ancak görülen o ki aslında akşam yemeği de aslında kahvaltı kadar önemli. Yoksa buna yol açarak kişiye çok fazla kilo aldırdığı görüldü...

Multidisciplinary Digital Publishing Institute isimli online makale sitesinde yer alan bir makaleye göre akşam yemeği öğününü atlamak büyük bir hata...

Haber ise Independent Türkçe'de yer aldı. Osaka Üniversitesi'nde gerçekleştirilen çalışmada on sekiz yaşın üzerinde on yedi bin beş yüz yetmiş üç erkek ile sekiz bin dekiz yüz altmış kadın öğrencinin sağlık kayıtlarında incelemeler gerçekleştirildi.

İncelenen kayıtlar tam olarak üç senelik zaman diliminde kayda geçen verilerdi. Bu verilerde ise akşam yemeğini atlayan bireylerin kilo almaya çok daha yatkın olduğu ya da zaten kilolu olduğu görüldü. 

Diğer alışkanlıklar da tetikliyor

Verilere bakıldığında erkeklerin yaklaşık yüzde 10,8'inde temel kilo alma sebebi akşam yemek yememek. Kadınlarda ise bu oran yüzde 17,1 olarak kaydedildi. Erkek ve kadın katılımcıların ortak olarak bakıldığında bir kısmının uykusunu daha az aldığı, içki ve sigara alışkanlıkları bulunduğunu ortaya koyan çalışma ayrıca bu kişilerin düzenli akşam yemeği tüketenlere kıyasla öteki öğünlerini de çok daha sık atladıkları gözlemlendi.

Akşam öğününü yemeyen gece yiyor

Çalışmada fark edilen daha ilginç bir durum ise araştırma yapılan erkeklerin akşam öğününü atladıktan sonra büyük bir kısmı gece daha geç saatlerde yemek yiyorlardı. Ancak kilo alan kadınlarda bu şekilde bir duruma rastlanmadığı görüldü. İki cinsiyette de %10 oranında ve üstünde kilo alım durumları işe obezite ilişkisi araştırıldı.

Henüz tam olarak neden olduğu anlaşılamayan kilo alma durumunun düzensiz beslenmenin yol açtığı fazla enerji alımı ile bağlantısı üzerinde düşünülüyor. Yani akşam yemeğini atlamak gece fazla acıkmayla sonuçlanabiliyor.