Japonya'da Evli Çiftlerin Neden Ayrı Yataklarda Uyuduğu Ortaya Çıktı

Japonya'da Evli Çiftlerin Neden Ayrı Yataklarda Uyuduğu Ortaya Çıktı

Japonya'da evlenen çiftlerin farklı yataklarda hatta farklı farklı odalarda yattıklarını biliyor muydunuz? Kulağa ilginç gelse de bu bir gerçek. Japonların ayrı yatmasının sebebini duyunca hak vereceksiniz...

Japonlar hakkında duyduğumuz ilginç bir bilginin daha nedeni şaşırttı. Japonya'da evlenen çiftler dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi aynı yataklarda yatmıyorlar. Ayrı yataklarda hatta ayrı ayrı odalarda yatan evli Japonların bunu yapma sebebini öğrenince bunu yapmayı bir kez düşünebilirsiniz.

Bizim kültürümüzde tam tersi...

Bizim kültürümüzde birlikte uyumak çiftlerin çok daha sağlıklı bir ilişkisinin olduğu izlenimini veriri. Çiftler artık ayrı ayrı uyumaya başlıyorlarsa da bu da ilişkide gerginliğe hatta ayrılığa bile yorumlanabilmektedir. Japonya'da evlenen çiftler ise tam tersine ilişkilerine zarar vermemek için beraber uyumuyorlar.

Acı gerçekler...

Birlikte uyumak ilişkinin ilk zamanlarında hoş olsa da bir zaman sonra horlama, yanlışlıkla kol atma veya darbe indirme gibi bir yerden sonra tahammül edilemeyecek durumlar uyku kalitesini hali ile kötü etkiliyor. Çiftlerden biri hele ki çok hafif bir uykuya sahipse, gece uyuyamamanın verdiği stres ile gündüz kendisini çok da iyi hissetmeyecektir.

Bu sebeple...

Bu nedenle Japonlar da evlendiklerinde aynı odada ya da yatakta yatmayı tercih etmiyor. Hele ki çalışma saatleri farklı ise diğer kişinin uykusunu bölebileceği endişesi ile odaları bile ayırmaktadırlar. Küçük daire fark etmeksizin ayrı yatan çiftler birbirlerinin odaya girip giyinme ya da alarm seslerinden rahatsız olmamak için bunu yaparak bir nevi uykularının kalitesinden ödün vermiyorlar.

Geleneksel yataklar...

Japonya'da 1940'lı yıllardan öncesine kadar batı tipi yatak bulunmadığı için hala bazı kjişiler geleneksel yer yatağı olan futonları kullanıyorlar. Bazı filmlerde görmüşsünüzdür, bu futon denen yer yatakları tek kişiliktir ve tahta üzerine ince bir yumuşak pamuklu yatak vardır. Tek kişilik üretilen bu yataklarda da çiftler isteseler de bir araya gelemiyorlar ya da sarılmak isteseler biri büyük çoğunlukla yataktan biraz ayrılarak rahatsız bir konumda uyuyordu. Bu nedenle de kültürel olarak da beraber uyumak fazla yaygın değil.

En Yeniler