Kabak Çekirdeğinden 1 Avuçtan fazla Yemeyin Eğer Yerseniz..

Kabak Çekirdeğinden 1 Avuçtan fazla Yemeyin Eğer Yerseniz..

Kabak Çekirdeği Sayısız faydalarıyla bilinen bir yiyecek. Ancak önemli bir uyarı var.

Kabak Çekirdeği bildiğimiz bal kabağının yenilebilir tohumundan elde edilir. Kimisi bal kabağının çekirdeklerini çöpe atmaz bunları kurutarak yemeyi tercih eder.

Kimisi ise hazır olarak kuruyemişçilerde satılmakta olanını.

Kabak çekirdeği aslına baktığınızda oldukça yararlı bir yiyecek. Sindirim Sistemine katkıları nedeniyle kilo vermek isteyen bir çok kişi kabak çekirdeği tüketmeyi tercih eder. Kabak Çekirdeği özellikle Saç sağlığı ve cilt sağlığı için önemlidir.

Başkaca faydaları ise sıralanacak olursa şu bilgileri vermek gerekir:

Kabak Çekirdeğinde yüksek miktarda E vitamini bulunur.Bu sayede göz sağlığınızı korumuş olursunuz. 

Öte yandan demir açısından zengin olması nedeniyle kansızlığa iyi gelir. Beyin sağlığımız içinde oldukça önemli faydaları bulunan kabak çekirdeği sadece bir avuç tüketildiğinde günlük çinko ihtiyacımızı karşılar ve hafızamızı güçlendirir.

Ancak gereğinden fazla tüketilmesi durumunda bazı yan etkileri olabiliyor:

Uzmanların yapmış olduğu bu uyarıya kulak vermenizde fayda var.

Bu zamana kadar belkide kabak çekirdeğinin hep faydalarından bahsedildi ama ne yazık ki insan sağlığı için birçok yan etkisi de bulunuyor.

Bu konuda uyarıda bulunan uzmanlar, alerjik reaksiyona sebep olabileceğini söylüyorlar. Eğer karpuz ya da salatalığa karşı bir allerji durumunuz var ise kabak çekirdeğinden de uzak durmalısınız.

En büyük zararlarının arasında kısırlık bulunuyor. İlerleyen zamanlarda kısırlık gibi kronik hastalıklara yakalanmak istemiyorsanız kabak çekirdeğini  tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. 

Bol miktarda tuz içerdiği için aşırı tüketimi ciltte sivilce sorunları yaratabilir. Cilt sağlığınızı düşünüyorsanız fazla tüketmemenizde fayda var.

Milliyet