Kabaran kek yapmanın Püf Noktaları! Bu Püf Noktalarını Atlamayın Kek Daha İyi Pişiyor

Kabaran kek yapmanın Püf Noktaları! Bu Püf Noktalarını Atlamayın Kek Daha İyi Pişiyor

Bu püf noktalarla kek kocaman oluyor, yumuşacık bir hale gelen sünger gibi kekler yapmak için bu püf noktalara dikkat edin. Kekin daha iyi kabarması için dikkat edilecek noktalar... Pofuduk kekin sırrı...

Hamur işinin en lezzetlisi olan keki ne kadar kabartırsanız o kadar yumuşak ve yemesi sevkli bir hale gelecektir. Ancak düz taban kekler maalesef daha sert olacaklardır ve tek başına yenemeyecekler mutlaka puding ya da krema gibi bir malzeme ile değerlendirilmesi gerekecektir.

Malzemeleri saatler öncesinden hazır edin

Kek hamurunu yapmadan üç saat öncesinde malzemelerin hepsini oda sıcaklığına masanın üzerine çıkarın. İşi hem hızlı hem de yavaş halletmek gerekecek bu nedenle malzemeleri önceden hızlıca edinebilmek önemli. Pek çok şef de bu yöntemi kullanmakta.

Ancak üç saat öncesinden çıkarmanın diğer bir sebebi ise bu gıdaları oda sıcaklığına getirmek. Oda sıcaklığında olmayan yani soğuk olan yumurta ya da yağlar nedeniyle kek hamuru iyi bir şekilde karışmayacaktır. Zaten hamurun kabarmasını sağlayan en önemli şey de iyice karışmış olması.

Yumurta sarısı ve akı farklı farklı karışmalı

Hamuru karıştırırken ilk olarak yumurta akı ile sarısını ayırmak gerekiyor. Yumurta akı ile şekeri bir arada beyaz bir krema olana kadar çırpmak sonrasında yavaş yavaş çırpılmış haldeki sarıyı eklemek ve yine birbirine yedirmek gerekiyor.

Unu elemeden eklemeyin

Unu eklerken ise daha dikkatli olmak gerekiyor. Hatta eklerken un ile kabartma tozu ve vanilyayı bir araya alarak elemek gerekiyor. Ancak öncesinden unu iki kez eklemek her zaman daha iyi bir sonuç verecektir. Un elendiğinde daha fazla hava alır ve daha fazla incelen malzeme hamurla daha iyi şekilde karışır. 

Kek kalıbını yağlayın ve tezgaha vurun

Kek kalıbını yağlamak önemli. Hatta kek kalıbını iyi bir şekilde yağlamak isterseniz mutlaka fırça kullanın. Bu şekilde hamurun yapıştığı en ufak bir yer kalmayacaktır.

Hava boşluğu olmaması için tepsiyi bir kaç kez tezgaha çarpmak gerekiyor ancak bunu yaparken dikkatli olun yoksa her yeriniz kek hamuru ile kaplanabilir.

İlgili Haberler