Kabinenin En Genç Bakanı Trabzon’da Gençlerle Buluştu

Kabinenin En Genç Bakanı Trabzon’da Gençlerle Buluştu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Trabzon'da katıldığı "Genç Kürsü" programında gençlere seslenerek "Son 100 yılın en kritik genç nesli...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Trabzon'da katıldığı "Genç Kürsü" programında gençlere seslenerek "Son 100 yılın en kritik genç nesli sizlersiniz. Bugün ülkemizde ve bölgemizde küresel düzeyde yaşanan büyük bir kırılmanın eşiğindeyiz" dedi.

Öğle saatlerinde geldiği Trabzon'da ilk olarak Vali Yücel Yavuz'u makamında ziyaret eden Bakan Albayrak, basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Genç Kürsü" programına katıldı.

Gençlerle Türkiye'nin dünü ve bugününü konuştu

Gençlerle Türkiye'nin dününü ve bugününü konuşan Albayrak, "Her genç neslin kendine sorduğu sorudur. "En zor bizim zamanımız" ama iş bir önce ki nesle gittiği zaman, herkes kendi nesli özelinde bir sonraki nesli hor görür. Rahmetli ninem bile babama şunu derdi: "Habu babanız neler çekti?" Her nesil kendi içinde sıkıntılar yaşasa da benim kanaatim son 100 yılın en kritik genç nesli sizlersiniz. Bugün ülkemizde ve bölgemizde küresel düzeyde yaşanan büyük bir kırılmanın eşiğindeyiz. Toplumu ülkeyi geliştirecek olan en önemli nesil olan genç nesil sizlersiniz. Onun için 2 şeye ihtiyacımız var. Bir fikir sahibi olacağız. Fikir sahibi olmanız için öncelikle neye ihtiyacınız var; öncelikle bilgi sahibi olmanız lazım. Bilgi sahibi olmak ne demek? Bilgi sahibi olmak; bununda zorluğu var. Her zamankinden doğru bilgiye ulaşmanın çok daha zor olduğu dönemdeyiz. Yani bilgi kirliliği, manipülatif, provokatif, insanların beyinsel ve zihinsel dağarcıklarını kirletmek için müthiş bir saldırı var. Doğru bilgiye ulaşmanın kritik önem arz ettiği dönemdeyiz. Sorularla beyninizin meşgul olduğu konuları araştırın. Son 5 yılda bunu yaşadık" ifadelerini kullandı.

"100 yılın en kritik gençliğisiniz" sözünü yineleyen Albayrak "Tarihi dönemlerden geçtiğimiz bu dönemlerde sizde 60 sene sonra 50 sene sonra torunlarınıza bugünleri ağlayarak anlatmak istemiyorsanız, Türkiye'nin 15 yılda nereden nereye geldiğine, kalbinde zerre vicdanı olan herkese şunu sorması lazım. Elini vicdanına götürüp şunu sorması lazım. "15 sene öncesinin Türkiye'si, demokrasi olarak, istikrar olarak neredeydi bugün nerede?" Eline vicdanına götüren herkes buna samimiyetle cevap vermeli. Geldiğimiz bu büyük kırılma ve gideceğimiz istikamette kimler yolumuza taş koydu? Kimler sesimizi kısmaya çalışıyor? Kimler ihanet şebekeleri ve maşalar, bu ülkenin geleceğine nesline kast etmeye çalışıyor. Bunu görmemiz lazım. 16 Nisan bu istikamette tam da bu istikamette bugün sahip olunan güçlü liderliğin yanıltmaması gereken resim. Tam da bu düzenleme bugün Cumhurbaşkanından sonrası için geçerli. Bu ülkenin başında öyle bir lider var ki? Belediye Başkanı olduğundan bugüne kadar oturduğu makamlardan güç alan değil güç veren lider oldu. Sakın yalanlara kulak asmayın, asanları uyarın" şeklinde konuştu.

"Sakın yalanlara kanmayın"

Albayrak, bugün Cumhurbaşkanının tek taraflı meclisi feshetme yetkisi olduğunu ancak yeni düzenleme ile bunun ortadan kalkacağını kaydederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu anayasa ile Cumhurbaşkanı tek başına meclisi feshedemez. Eğer bu anayasa geçtikten sonra meclisi feshetmek isterse kendisi de fesholur. Bunu bilmeniz lazım. Sakın bu yalanlara kanmayın. Bu ülke bu yüzyılın kaderinin yazıldığı bu günlerde bir kez daha birlik içerisinde. 16 Nisanın ne kadar önemli olduğunun bilincinde, Allah'ın izniyle gereğini yapacak. Yeter ki genç nesil olarak sizler sloganik bakmayın, şiddete yönelmeyen, fikir sahibi olun. Karşınızdaki muhatabı fikirlerle kuşatın, gönüllerini, zihinlerini kuşatın. Büyük Türkiye idealini bu hakikat üzerine kurgulayın."

Konuşmasında Trabzonpor'a değinen Albayrak, oğlu fanatik Trabzonsporlu Ahmet Akif'in Akyazı'daki stada çok gelmek istediğini açıkladı. Albayrak, "Gönülden Trabzonsporluyuz. Desteklemeye devam edeceğiz. Açılıştan sonra bir maça gelelim dedim ama fırsat olmadı. Büyük oğlan Ahmet Akif başımın etini yiyor. Trabzonspor'un coşkulu atmosferinin olduğu yeni stadımızda bir maça da gelmek istiyoruz. Trabzon'un dışındakiler için gurbetteki Trabzonsporluluk daha da önemli. Yurt dışında ki gurbettekiler için daha fazla. Trabzon iyi oldukça, saha neticeleri oynadığı futbol, şehrin bütünleşmesi daha iyi olacak. Benim taraftar olarak Trabzonspor 50. yılda mı ? olacak şurada mı olacak burada mı olacak? Trabzon'un birkaç konuda mesafe kat etmesi lazım ki şampiyonluk gelmesi lazım. Bir şehrin bütünleşmesi lazım. Bugün Trabzon'un saha sonuçlarından dolayı galibiyetlerinden istikrarlı sonuçlarından dolayı bir kişinin üzülmemesi lazım. Trabzon iyiyse biri küsmeyecek. Ama birileri kenarda "habu öyle habu öyle" Bütün şehrin bütünleşmesi lazım. Bütün camianın bütünleşmesi lazım. İkincisi, takımın ve kulübün bütünlüğü şehirle uyumu tam olması lazım. Trabzon'da futbolcu hangi memleketten gelirse gelsin sahip çıkılması lazım. Topçusuyla hocasıyla bütün kesimleriyle yek vücut olması lazım. Bu ikisi tamam olduktan sonra diğerleri çözülür. Diğerleri olur. Ben hep onu diyorum. Seyirci ne yazdı? "Dik oyna" Trabzon eskiden böyle şampiyon oldu. Hakemi de yendi onu da yendi, bunu da yendi. Hakem en son iş. Biz bunları birleştirelim onlar olur. Önemli olan güzel futbol" ifadelerini kullandı.

(BK-ÖS-Y)

."

Kabinenin En Genç Bakanı Trabzon’da Gençlerle Buluştu

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.