Kabızlığa İyi Gelen Çay Önerisi! Uyumadan Önce İçilince Etki Eden 3 Bitki Çayı

Kabızlığa İyi Gelen Çay Önerisi! Uyumadan Önce İçilince Etki Eden 3 Bitki Çayı

Kabızlık hayatın bazı dönemlerinde ortaya çıkan ve yaşam kalitesini kötü etkileyen bir bağırsak problemidir. Tuvalete hızlıca çıkabilmek ve insanın içini sıkan bu durumdan hızlıca kurtulmak için bu üç bitki çayını deneyebilirsiniz.

Kabızlık zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarının ve sosyal hayatın tamamen sonlandırıldığı koronavirüs günlerinde hareketsizliğin artması ile kabızlık probleminde de istatistiki olarak bir ölçüm yapılmasa da büyük bir ihtimalle artış yaşanmıştır. Hareketsiz yaşam tarzının yanında beslenme ile de alakalı olan kabızlık durumu için bazı gıdaları tüketirken dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle çok fazla muz, süt, patates haşlaması veya  pilav, fastfood ya da makarna gibi karbonhidrat oranı yüksek gıdalar fazla tüketilince akıbetinde kabızlık baş gösterebilmektedir.

Sürekli oluyorsa doktor yolu görünüyor

Bunun yanında eğer düzenli bir beslenme ve hareket programınızı varsa ancak kabızlık sürekli kendini gösteriyorsa su alımınıza özellikle dikkat edin. Su eksikliği de kabızlığa sebep olacaktır. Fakat bağırsak tembelliği gibi rahatsızlıklardan şüphe ediyorsanız bir an önce doktora görünmeniz gerekebilir. Çünkü kabızlık başta hemoroid olmak üzere büyük sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Aynı saatte tuvalette olun

Bağırsakları korumak için bir de yemek düzeni oluşturmak gerekiyor. Her gün aynı saatte tuvalete çıkmaya ve aynı saatlerde yemeye dikkat edin. Bu emin olun çok daha işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca günde kaç kez tuvalete gittiğinizi de mutlaka takip edin. 

Hangi çayları tüketmek gerekiyor?

Kabızlığa karşı pek çok şey önerilmektedir. Her sabah ılık su ile beraber kuru kayısı tüketimi bağırsak yollarını temizlemeye yardımcı olan etkili ve yaygın olarak bilinen bir yöntemdir. Ancak çok daha hızlı etki eden bu üç farklı bitki çayını da mutlaka deneyin.

  • Isırgan otu çayı, kabızlığı düzeltmek için tedavi etkisi olan enflamatuvar barındırmaktadır. Bağırsakların daha fazla çalışmasını sağlayan bu özellikle ısırgan otu çayı anında etki eder. Çayını hazırlamak için ise bir su bardağı suyu kaynattıktan sonra on gram ısırgan otunu içerisine atıp ılıyana kadar demlemesine izin verin. Süzülen çayı aç karınla için. Haftada iki defadan fazla kullanmamaya dikkat edin.
  • Diğer etkili olan çay ise rezenedir. Bağırsakları düzene sokan rezene çayını beş gram kullanmak bir bardak su için yeterli olacaktır. Ancak kullanmadan önce ezin ve kaynamış suya atın. Su kaynamaya devam etmemeli. On dakika da demlenen çayı süzerek aç karnına için. Haftada iki kez kuralı bu çay için de geçerlidir.
  • Son etkili çay ise keten tohumu çayıdır. Keten tohumu çayı; bakteri florasına herhangi bir etkide bulunmaz, ancak atıkların uzaklaştırılmasında etkilidir. Kaynamış bir bardak suya on gram atarak ılıyana kadar demledikten sonra süzerek için. Haftada üç kez keten tohumu çayı tüketebilirsiniz.

İlgili Haberler