Kadınlara Annelere Erken Emeklilik Fırsatı İçin Harekete Geçildi! Başvuran Yararlanır

Emekli olmayı bekleyen çok sayıda kadına emeklilik müjdesi geldi! Anneler nasıl emekli olabilir? ...

Kadınlara Annelere Erken Emeklilik Fırsatı İçin Harekete Geçildi! Başvuran Yararlanır
Yayınlanma Tarihi : 19 Mart 2021 22:49

Emeklilik bekleyen çok sayıda anne erken yaşta emekli olabilmenin yollarını araştırmaktadır. Bu kapsamda devletin sağladığı bazı imkanlar bulunmaktadır. Bu imkanlar doğrultusunda erken emekli olabilmek mümkündür.

Konuyla ilgili olarak A Haber ayrıntılı bir haber yayınladı. Annelerin nasıl emekli olabileceği konusunda geniş bir bilgi yayınladı. İşte Annelerin erken emekli olabilmesinin yolu.

BORÇLANMA İLE 6 YIL Emeklilik İmkanı : Anneler için erken emeklilik formüllerinde doğumları işe yaramaktadır.

Anneler için Sigortalı olduktan sonra yapılan doğumlar avantaj sağlamaktadır.. Çocuk başına 720 gün (2 yıl), en çok 2.160 gün (6 yıl) kazanmak mümkün olabilmektedir. 

.

Annelerin bir diğer avantajı da ● STAJ AVANTAJI: Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmamaktadır. 

.Ancak anneler stajın başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumlar için  borçlanma mümkün olmaktadır.. Hazine 16 milyar lira açık verdi

 

EVLATLIK ALAN ANNELERE ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI.● EVLAT EDİNEN KAPSAMDA: Evlat edinen de çocuğunu evlatlık veren de doğum borçlanması yapabilmektedir. Burada evlat edinilen çocuğun 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunmaktadır. 

Ayrıca Borçlanmada her bir çocuk için tanınan 2 yıllık süre, çocuğun doğumundan sonra evlat edinildiği tarihe kadar doğumu yapan anne tarafından, evlat edinildikten sonra çocuğun 2 yaşına geldiği tarihe kadar ise evlat edinen kadın tarafından kullanılabilmektedir.. 

BİR DİĞER EMEKLİLİK FIRSATI DA ENGELLİ ANNELER İÇİNDİR.. .ENGELLİ ANNELERİNE FARKLI İMKAN: Ağır engelli çocuğu olan kadınların erken emeklilik imkanı bulunmaktadır... 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Haberleri - Ulusal Post


Bu kural kapsamında Çalışılan her 4 yıla 1 yıl prim ekleniyor, yaştan da 1 yıl düşülmektedir. 

ÇALIŞMAYANA İSTEĞE BAĞLI SİGORTA FIRSATI 
Ayrıca Hiçbir sigortası olmayan ya da çalışmayan ev kadınları kendilerini sigortalı yaptırabilir. Bu şekilde her ay prim ödeyerek emeklilik hakkına kavuşabilir, sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanma imkanı sağlayabilir... 

EVDE ÜRETim yapana prim kolaylığı 


Ayrıca Evde kendi imkanlarıyla üretim yapan kadınlar için 'esnaf muaflığı' devreye girmektedir. Esnaf muafiyet belgesi alanlar, vergi vermez SGK'ya başvurarak sigortalı da olabilir.. 

Öte yandan 28 gün üzerinden prim yatıran, 30 gün çalışmış sayılır.  Buna göre; bu yıl için ödenecek prim tutarı aylık bin 68 lira. Bu şekilde sigortalı olan kadınlara hem sağlıktan yararlanma hem de emeklilik yolu açılmaktadır...

Devletin Annelerimiz için sağladığı bir çok kolaylık bulunmaktadır. Bu yüzden erken emekli olmak isteyen anneler konuyla ilgili olarak SGK il müdürlüklerine ya da temsilciliklerine başvurabilir ve yararlanabileceği kurallar hakkında bilgi alabilir.

Erken emekli olabilmek isteyen annelerin haklarından yararlanmaları önerilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.