Kafada Oluşan Basınç Hissinin Nedeni Nedir? Kafanızı Balon Gibi Hissediyorsanız Dikkat!

Kafada Oluşan Basınç Hissinin Nedeni Nedir? Kafanızı Balon Gibi Hissediyorsanız Dikkat!

Baş ağrıları çeşit çeşittir. Ancak bunların içerisinde basınç devreye giriyorsa mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Faklı nedenlere bağlı da olsa bu hastalıkla bağlantılı olabilir. Mutlaka belirtileri gözden geçirin.

Başta oluşan basınç hissi ve bununla seyreden baş ağrısının farklı nedenleri olabilir. İlk adımda stres kaynaklı olabileceği düşünülen bu ağrının eğer farklı semptomları varsa KİBAS hastalığının da işareti olabilir...

KİBAS nedir?

Ancak KİBAS hastalığındaki semptomlar stres kaynaklı baş ağrısından daha farklıdır. Bu rahatsızlıkta omurilik sıvısının artması nedeniyle beyin kafatası içerisinde sıkışır ve ağrısı genellikle sabahları görülmektedir. Akşama doğru şiddeti artan baş ağrısı tüm kafaya yayılır. Kafa derisi daha da hassaslaşır ve beyin kanaması ya da tümör gibi sebeplerle oluşabilir.

Belirtileri...

Yaygın belirtilerinden biri olan kusma, geç dönemlerde görülür ancak çocuklarda kusmaya daha sık rastlanır. En klasik belirtileri ise bilinç bozukluğu, çift görme ve göz sıvısının zarar görmesi ile ortaya çıkan farklı durumlardır.

Tedavisi ise kilolu hastalarda diyet ve ilaç ile sağlanırken, zayıf hastalarda iğne yolu ile sıvı boşaltılır. Ancak tümör mevcutsa tümör bu bölgeden ameliyat ile alınmalıdır.

Strese bağlı baş bölgesinde basınç hissi

Stres kaynaklı olan kafadaki basınç hissi ise yaygın olarak görülmektedir. Sebebi tam olarak bilinmese de günlük stresli yaşam ve bazı zihinsel bozuklukların buna yol açtığı düşünülmektedir. Bunun yanında belirtileri kafa bölgesinde ağırlık hissi ve uyuşukluk olarak görülmektedir.

Strese bağlı basıncın belirtileri nelerdir?

Eğer alın ve şakaklarınızda da aynı basıncı hissediyorsanız, kafa derinizde bir hassaslık varsa ve omuz kaslarınız da bir yandan ağrıyorsa o zaman stres kaynaklı baş ağrısı ve basıncı yaşıyor olabilirsiniz.

Nasıl geçer?

Kafanızdaki bu balon hissinden kurtulmak için ise ilk olarak bir psikoloğa ya da nöroloğa danışın. Diğer yandan sıcak duşun da strese iyi geldiği bilinmektedir. Duştan sonra dinlenmeye özen gösterin. Stresi azaltacak faaliyetlere yönelin. Gün içerisinde kendinizi çok yoruyorsanız mutlaka fırsat bulup dinlenmeye çalışın.