Kafe ve Restoranlar ile ilgili Yeni Gelişme! Mart Ayında Kapasiteler...

Kafe ve Restoranlar ile ilgili Yeni Gelişme! Mart Ayında Kapasiteler...

Hala açılması ile ilgili net bir ifade kullanılamayan kafeler ve restoranlar hakkında bir açıklama geldi. Kapasiteleri ve konumları hakkında bakın nasıl bir güncelleme olacak? Kafe ve Restoranlar ne zaman açılacak?

Restoran ve kafeler batmanın eşiğini artık geçti. Pek çok işletme paket servisten artık personel maaşı bile çıkaramadığı için kapanma kararı aldı. Bun konu hakkında hala hükümetten ya da Bilim Kurulundan bir açıklama gelmezken yeni bir öneri ortaya atıldı. Kapasite ve müşteri oturma süresi ile ilgili bir bildiri çıkabilir.

Koronavirüs salgını nedeniyle milyonlarca insan hayatını kaybetti. Ancak sadece can almakla kalmayan koronavirüs, yiyecek içecek sektörünü de yıkıp geçti. Restoran sahipleri ve çalışanları hala ne yapacağını bilemezken, iki milyondan fazla insanın ekmek kapısı olan koca bir sektör gözümüzün önünde batıyor. Devlet ise henüz düşen ve artık düşüş hareketini de sonlandırıp sabitlenen vaka sayıları nedeniyle geri adım atmak istemiyor. Bu nedenle maskesiz oturulan kafelerdeki virüs yayılımını azaltmak için bu sektörün ne zaman açılacağı hakkında sadece ortalıkta söylentiler dolaşıyor. 

Henüz net bir açıklama yok

Hem Sağlık Bakanlığı hem de hükümet yetkilileri mart ayında vaka seyrine göre restoran ve kafelerin açılabileceği sinyallerini verse ne net bir ifade kullanamıyor. Kafe ve restoranlar açılsa bile ne kadarlık bir kapasite ya da nasıl önlemlerin alınacağı da bilinmiyor. Bu nedenle henüz yöntem ve kurallarla alakalı net bir bilgi de yok.

Süre kısıtlaması gelecek...

Ancak Hürriyet’ten Öze Eğrikar’ın haberine göre, açılması düşünülen kafeler, lokantalar ve restoranlarla ilgili bir karar alınmış olabilir. Kapasitenin epey azaltılacağı kafeler ve restoranlarda özellikle dış mekana sahip restoranların daha karlı çıkacağı bir plan üzerinde çalışılıyor. Buna göre ise lokanta, restoran ya da kafelerin kapalı kısımlarında yalnızca yüzde otuz kapasitenin kullanılacağı, burada ise müşterilerin sadece kırk beş dakika oturabileceği tartışılıyor.

Açık alanlı mekanlarda ise kapasitenin yüzde ellisi kullanılabileceği öneriler arasında.

İlgili Haberler