Kafeler ve Restoranların açılış tarihi belli oldu mu? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili açıklama yaptı!

Kafeler ve Restoranların açılış tarihi belli oldu mu? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili açıklama yaptı!

Koronavirüs salgınının feci boyutlara ulaşması ile sert tedbirler alındı, aradan geçen vakitte ise hızlı bir düşüş yaşandı. Peki kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? Vaka sayılarındaki hızlı düşüş yasakları hafifletecek mi?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ilan edilen yasaklardan en çok etkilenen sektör gıda sektörü oldu. Restoran, kafe ve lokanta gibi işletmeler kiralarını ve kredilerini nasıl ödeyeceklerini düşünürken Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. 

Vaka sayılarının tırmandığı dönemde Erdoğan ilk olarak restoran ve kafe gibi işletmelere hafta sonu kapalı olma şartı ve hafta içi ise saat 22.00'ye kadar açık kalması için karar alındığını açıklamıştı. Ancak vaka sayılarında bir düşüş yaşanmayınca ve sosyal medya üzerinden alınan tepkiler ile restoran ve kafelerin tamamen kapanması kararlaştırılmıştı. Sinema salonları için bir açılış tarihi verilirken restoran ve kafe gibi işletmeler için herhangi bir tarih verilmeden kapatılması ise büyük tepkilere neden olmuştu.

Vaka sayılarındaki düşüş açılış tarihini belli edecek mi?

2021 senesinin ilk kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalar yapmıştı. Erdoğan, vaka sayılarındaki hızlı düşüşe işaret ederek yakın zamanda yasaklarda bir gevşetme olabileceğinin haberini verdi ancak açılış tarihi ile ilgili olarak hala net bir bilgi sızdırılmadı.

On beş ocaktan sonra açılabileceği ile ilgili olarak ortada dolaşan iddialar ise gerçek çıkmadı. Ancak pek çok kişinin görüşü ve iddiası ise Şubat ayında yasakların kaldırılacağı yönünde. 

Açılsa da kademeli olarak sürdürülecek

Erdoğan yaptığı açıklamalarda başarılı olarak vaka sayılarının düşmesi ile ilgili yasakların kaldırılacağı sinyalini verse bile bunun kademeli bir şekilde olacağını açıklamıştı. Aşılamaların da başlamış olmasıyla insanlar ümitlenmişti ancak hala restoran ve kafelerin ne zaman açılacağı belli değil.