Kahvaltıda Bu Yiyecekler Yenilmemeli Yenildiğinde Bakın Vücuda Ne Yapıyor

Kahvaltı yaparken yenilen bazı yiyecekler sağlığımıza olumsuz anlamda zarar verebiliyor. İşte kahvaltı yaparken uzak durmanız gereken besinler.

Kahvaltıda Bu Yiyecekler Yenilmemeli Yenildiğinde Bakın Vücuda Ne Yapıyor
Yayınlanma Tarihi : 22 Şubat 2021 20:16

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bu yüzden krallar gibi kahvaltı yapıp fakirler gibi akşam yemeği yemek gerekir. Ancak bazılarımız ya hiç kahvaltı yapmıyor ya da kahvaltı yaparken kahvaltı da yenilmemesi gereken yiyecekleri tüketiyor. 

Şimdi sizlere kahvaltı ederken uzak durmanız gereken yiyecekleri sıralayacağız. Bu yiyeceklerden uzak durmanız sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır..

Muzlu Yoğurt

Bazı diyetisyenlere göre sabahları muzlu yoğurt yemek oldukça tehlikeli. Muzlu yoğurt yemek, kardiyovasküler rahatsızlıklara neden olabiliyor. Öte yandan aç karnına yoğurt yediğinizde yoğurttan alabileceğiniz faydalı besinler yok oluyor. Tavsiyeye göre yoğurdu yapmadan hemen önce ya da yemekten 2 saat önce yemek daha faydalı.

Portakal

Hiç bir şey yemeden portakal yemek gastrit veya alerjik reaksiyonlar ortaya çıkartabiliyor. Portakal yemek, suyunu içmekten bile faydalı olsa da aç karnına yediğiniz portakal midenizde depremlere neden olabilir.

Hurma ve domates

Midenizi rahatsız etmek istemiyorsanız aç karnına hurma ve domates yemeğin. Kahvaltının vazgeçilmezi olan domates, aç karnına tüketildiğinde midenizde yanma yapabiliyor. Öte yandan yüksek seviyede tanen asidi içeren domates mide asidinin artmasına yol açacaktır. Bu asit artışı mide ülserine neden olabilir.

Asitli İçecekler

Aç karnına asitli içekleri tüketmeyin. Aç karnına asitli içecek içildiği zaman pankreas gereken insülin seviyesini ölçemeyeceği için kan şekerinde ani bir artış meydana geliyor. Öte yandan asit-baz dengesi alt üst oluyor.

Soğuk Gazlı İçecekler

Aç karnına soğuk gazlı içecek tüketmek mukoza zarına zarar verebilir. Öte yandan midedeki kan miktarını azaltır. Sonuç olarak soğuk gazlı içecek sonrası tüketeceğiniz gıdalar daha yavaş sindirilecektir. 
 
Öte yandan kahvaltıya börek, poğaça, simit ve ekmek gibi mayalı gıdalar ile başlamak mide zarını rahatsız eder ve gaz yapar. 

Ekmek ve mısır gevrekleri gibi gıdalar asit reflüsü belirtilerini arttırır. Çok yağlı olan açma, poğaça ve tatlı hamur işleri ise midenin boşalma süresini geciktirir. Mideniz dolu olduğu zaman ise hamur işleri reflü ile yemek borusuna tırmanarak boğazınızı yakabilir. Mideniz doluysa yüksek lifli gıdalar tüketmeyi tercih edin. 

Özellikle reflü hastalığı olan insanları kahvaltıda alınacak proteinli gıdaların az yağlı olması ya da az yağda pişirilmiş olması önerilir. Sosis gibi yağlı gıda yerine yağsız et ürünleri ya da az yağda pişirilmiş yumurta ve haşlanmış yumurta önerilir. Öte yandan bitkisel bazlı yer fıstığı ezmesi, soya sosis ya da tofu da kahvaltıda yiyebilirsiniz.
 

İlgili Haberler