Kahvaltıda Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler! Gün Boyu Enerji veriyor

Kahvaltıda Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler! Gün Boyu Enerji veriyor

Kahvaltı boşuna günün en önemli öğünü değil! Gün içerisinde enerjik olmanızı sağlayacak olan şey uyandıktan sonra deponuza yüklediğiniz benzin kadar olacaktır. Tabi ki bu yakıtın kalitesi de çok önemlidir.

Kahvaltıyı es geçmek, yapmamak ya da hızlıca yapmak yapılan en büyük yanlışlardan olduğu gibi kahvaltıda yanlış gıdaları tüketmek de aslında gün içerisinde kötü hissetmenize yol açacaktır.

Çoğunluğun şu dönemlerde yaptığı bir hata var. Yataktan kalkamayacak kadar yorgun ve isteksiz olanlar birden tansiyonları düşünce hazırdaki gofretlere, çikolatalara ya da şekerli ağır gıdalara sarılıyorlar. Halbuki güne şekerle başlamak tüm günü mahvedecek bir hatadır. Çünkü şeker enerji verse bile sabah sabah ağzınıza ilk attığınız şey olursa; gün boyunca yorgun hissetmenize yol açacaktır. 

Kahvaltı için biraz dişinizi sıkın

Bunun yerine kendinizi zorlayıp hızlıca kahvaltıya başlamalısınız. Eğer kahvaltıyı atlayıp günde iki öğün yiyerek kilo veririm zannediyorsanız bunun kesinlikle yanlış olduğunu bilin. Çünkü araştırmalara göre öğün atlamak kilo vermeyi hızlandırmıyor. İhtiyacınız olan şey kendinize eziyet etmek değil, gün içerisinde enerjik olarak sürekli hareket etmektir. 

Gelelim kahvaltıda yiyeceklerimize... Akdeniz türü kahvaltının kıymetini resmen bilmiyoruz! Sabahları yememiz gereken en önemli gıdaların başında şaşıracaksınız ancak çok tahıllı ekmek geliyor. Bir dilim yenen bu gıda güni içerisinde harcayacağınız enerji için gereklidir ancak fazlası uyku getirir.

Yumurta ve süt ürünleri

Diğer yandan protein de vücudu şekillendiren ve kaslara ihtiyacı olanı veren bir madde olduğu için mutlaka yumurta tüketmek gerekiyor. Kahvaltıda iki yumurtayı haşlayarak ya da omlet yaparak yemek daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Kahvaltıda peynir ve süt ürünleri de mutlaka yenmesi gerekiyor. Peynir çeşidi fark etmeksizin yağ oranını dengeleyerek tüketilmelidir. Bunun yanında zeytin de çok sağlıklı bir gıda olarak istenilen kadar tüketilebilir.

Kuruyemiş ve salatalar

Salata kahvaltıda yenir mi demeyin ve mutlaka midenizin bir kısmını yeşilliklere ayırın. Güne enerjik başlamak için en önemli olan yeşillik tüketimi için toka, maydanoz, dere otu gibi yeşilliklerle beraber çok fazla alternatifiniz var.

Kuruyemişler de çok fazla enerji verdiği için sabah erken saatte tüketilerek vücuda ihtiyacı olan takati sağlayacaktır.

İlgili Haberler