Kahvaltıda ne yiyeceğim diyenlere özel mis gibi tereyağlı kuymak tarifi! Sıcacık kuymakla sofranız şenlenecek!

Kahvaltıda ne yiyeceğim diyenlere özel mis gibi tereyağlı kuymak tarifi! Sıcacık kuymakla sofranız şenlenecek!

Kahvaltıda ne yiyeceğini bilemeyenler, yumurta kırmaktan sıkılanlar ve artık uzun uzun kahvaltı keyfi yapmak isteyenler buraya! Karadenizlilerin her gün icat ettiklerine şükrettikleri muhteşem kuymak tarifi yazımızda!

Mis gibi tereyağı, kendine has tadı ile mısır unu ve nefis uzanan kuymak peynirinin birleşiminden oluşan harika kuymak tarifi yazımızda. Karadenizliler her sabah ekşi ekmekle birlikte ekmek bandıkları kuymaktan kesinlikle bıkmıyor! 

Öyle bir lezzet ki her sabah kokusu ile iştahınızı üçe katlıyor. Kuymak, bol tereyağı ile çok fazla kalori aldırsa da diyet yapanların kendilerine ödül olarak bu lezzetten mahrum bırakmamaları gerekiyor. Taze ekmek ve çay ile birlikte uzun uzun kahvaltı yaptıran kuymak, midenizi şenlendirecek! Sadece bununla da kalmıyor, kuymak yüksek kalorisi ile birlikte yiyen kişiye çok büyük bir enerji yüklüyor. Karadenizlilere göre ise kuymak, mutluluk hormonu salgılama açısından çikolatadan daha etkili. 

Kuymak tarifi

İştahınız artık son raddeye geldiyse gecikmeden tarifimize geçelim. İlk olarak gereken malzemelerimiz dört kişi için oranladık. Ancak kişiye göre değişebileceği için dilerseniz bunu tek kişilik için bile yapabilirsiniz. 

0c-001.jpg

Malzemelerin oranı ne olmalı?

İlk olarak mısır unundan iki yemek kaşığı gerekiyor. Yalnız silme değil, tepeleme olacak. Ve ne kadar mısır unu o kadar tereyağı. Yani yine iki tepeleme yemek kaşığı tereyağı lazım. Oda ısısında bir bardak su ve yarım çay bardağı da kaynamış su gerekiyor. İsteğe göre değişebilir ancak bir kase lor peyniri ya da istediğiniz herhangi bir peynirin rendesinden bir kase kadar dökebilirsiniz. Tuzu da istediğiniz oranda dökebilirsiniz ancak bu oranlar için tuzun ideali bir silme tatlı kaşığı kadardır.

Pişirmeye sıra geldi..

Kuymağın çok çok zor bir tarifi yok. Hemencecik olan bir yemek. Mümkünse bakır değilse teflon olan tavada tereyağını eritin. Üstüne de mısır ununu döküp kavurmaya başlayın.

00b.jpg

Sonrasında da su ile tuzunu ekleyin. Karıştırmaya devam edin, yavaşça suyu çekecek olan kuymağın üstüne peynirleri ekleyin. İyice eriyene kadar karıştırdıktan sonra kaynar suyu ekleyin ve biraz daha karıştırın. Sonra da altını kısıp kendi haline bırakın.

0b-001.jpg

Aradaki boşluklardan tereyağı yavaş yavaş yukarı çıkacaktır. Bu muazzam görüntüye şahit olanlar ellerine ekmeklerini alıp banmaya hazırlar bile. Afiyet olsun.

İlgili Haberler
En Yeniler