Kahvaltıda Yumurta Yemeden Önce Rengine Dikkat Edin! Böyleyse sakın yemeyin yerseniz...

Yumurta kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezidir. İster haşlaması ister yapılan omleti oldukça lezzetlidir. Ancak yumurta konusunda önemli bir uyarı var üstelik bu uyarı herkesi ilgilendiriyor

Kahvaltıda Yumurta Yemeden Önce Rengine Dikkat Edin! Böyleyse sakın yemeyin yerseniz...
Yayınlanma Tarihi : 24 Mart 2021 12:00

Yumurta belki de en faydalı yiyeceklerden. En doğalından protein deposu olan yumurta son derece de doyurucu bir yiyecektir.

Tavuğun eşsiz lezzeti olan yumurta günlük olarak tüketilmesi önerilen bir besin.. Özellikle günde 2 adet yumurta yemesi öneriliyor büyüme çağındaki çocukların. Nedeni ise beyni geliştirmesi.

Ancak yumurta konusunda herkesin dikkat etmesi gereken önemli bir uyarı var.

Ancak böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtebiliriz. Yumurtaların renklerinin farklı olması tazeliğini veya bayatlığını göstermezken, bu farklılık tavuklarla ilgilidir. Yumurtaların kaliteli olması, tavukların sağlıklı olmasıyla doğru orantılıdır.

Besin Değer Yüksek Yumurtalar Nasıl Anlaşılır?


Turuncu renkte gördüğünüz yumurtalar aynı zamanda salma tavuk yumurtası olarak bilinmektedir. Gün ışığını görerek yetişen sağlıklı tavukların yumurtası turuncu renkte olmaktadır. Ulusalpost'da yer alan habere göre : Çiftlikte yetişen tavuklardan olan turuncu yumurtalar besin değeri en yüksek yumurta çeşitlerindendir. Yumurtanın renklerinin daha açık turuncu tonlarda olması yine aynı özellikleri yansıtmaktadır.

Sarı Renkli Yumurtalar Sağlıklı Mı?


Yumurta renklerine baktığınızda sarı renkleri görebilirsiniz. Genel itibariyle marketlerden veya şarküteriden temin edilen bu yumurtalar fabrika ortamlarından gelmektedir. Bu nedenle de tavukların gün görmeyecekleri şekilde ve tahılla beslenmeleri neticesinde oluşan yumurtaların sağlıklı olduğu söylenemez. Doğal olmayan ortamlarda oluşan yumurtalar insan sağlığı için ciddi tehlikeleri oluşturabilmektedir.

Yumurta Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Sizler de yumurtaları almadan önce renklerine ve özelliklerine göre tercihte bulunabilirsiniz. Tavukların doğal ortamlarında beslenmelerinin sonucunda oluşan yumurtaların çok daha faydalı olabileceğini vurgulamaktayız. Sağlıklı beslenmek istediğinizde yumurtaları alacağınız yerlere güven duymanız gerekecektir. Her yumurtayı doğrudan satın almak yerine özelliklerine ve doğal olup olmadığına bakabilirsiniz.

Yumurtanın Haşlama Suyunu Sakın Dökmeyin! Çöp Diye Döküyoruz ama..

Yumurtanın haşlama suyu sandığımız gibi çöp değilmiş. Yumurta kabuğu da yumurtanın kendisi kadar yararlıyken, haşlama suyuna da bolca bu besinler karışmaktadır. Bu suyu içmeyi bile önerenler bulunuyor. 

, yumurtanın haşlama suyunu içmek kemik sağlığına iyi geliyor. İçerisinde bolca protein ve kalsiyumla yumurtanın iyice pişirilerek tüketilmesi gerekiyor. Haşlama suyunda ise yumurtanın kendisinden çok daha fazla kalsiyum bulunuyor. Kemik erimesi başta olmak üzere kemik ağrısı yaşayan ya da kemiklerinde rahatsızlık bulunan kişilere yumurta haşlama suyunu tüketmeleri tavsiye ediliyor. 

Kuru saçların çaresi

Yumurta haşlama suyunu içmek istemezseniz duşa da saklayabilirsiniz. Haşlanmış yumurtanın içerisindeki sayısız besin saçları da güçlendirmektedir. Saçlarınızın daha parlak ve güçlü olması için bu haşlama suyunu fazla geciktirmeden duşta durulama suyu olarak kullanın. Protein saçlara çok faydalı olduğu için özellikle kuru saçlara çok yararlı olmaktadır. Daha güçlü saçlar için haftada bir bu karışımı saçınıza uygulayabilirsiniz.

Sineklenmeye neden olabilir ancak...

Yumurta suyunu hiçbir şekilde vücudunuza değdirmek istemeseniz bahçesinde yetiştirdiğiniz bitkilerinize dökebilirsiniz. Bu su sayesinde birden meyve vermeye bile başlayan bitkiler son derece besleyecektir. Ancak sineklenme ihtimaline karşı izmarit ya da aspirin yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Ya da baştan bir sinek ilacı almak çok daha sağlıklı olacaktır.

Yumurta kabukları ile tekrar kaynatın

Yumurta suyunu kirece karşı da kullanabilirsiniz. Halihazırda kireçlenmiş bir tencere ya da çaydanlığınızda kullanabilirsiniz. Hatta daha etkili olması için yumurta haşlama suyunun içine haşladığınız yumurtaların kabuklarını da atın ve bu şekilde bir saat kaynatın. Etkisini arttırmak için biraz da sirke katabilirsiniz. Fakat kullandığınız su kireçli olursa o zaman çok etkili olmayabilir bu nedenle bir kereye de mahsus olsa içme suyu kullanmanız gerekebilir.

Hazineyi Sakın çöpe atmayın! Yumurta kabuğunun bu marifetleri şaşırtacak

Yumurta kabuğunu çöpe atmayın. Oldukça faydalı olan yumurta kabuğunu toz haline getirerek takviye olarak kullanabilirsiniz. İşte yumurta kabuğunun unutulan faydası.

Eski zamanlardan beri aslında yumurtanın kabuğu öğütülerek çeşitli gıdalarda kullanılırdı. Ancak geçen vakit ve endüstriyelleşme gibi durumlar nedeniyle yumurta kabuğuna bir artık gözüyle bakılmasına yol açtı. Yumurta aslında bir bakıma tehlikeli olabilen bir hayvansal gıda olsa da doğru kullanımda kabuğu kendisinden daha da faydalı olabiliyor. Yumurta kabuğunu çöpe atmak ise yapılan büyük hatalardan biridir.

Günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için yarım yumurta kabuğu tüketmek yeterli olacaktır. Aklınızdan buna ilişkin pek çok şüpheli soru geçiyor olabilir. Ancak yumurta kabuğunun eskilerden bile bu şekilde tüketildiğini unutmayın.

Toz halinde tüketin

Yumurta kabuğunu tüketmek için ise uzmanların önerisi toz haline getirerek yiyeceklere serpiştirmek. Kalsiyum emiliminin içindeki bazı proteinler sayesinde oldukça arttığı yumurta kabuğunu ilk olarak iyice kaynatmak gerekiyor. Sonrasında robot, havan ya da merdane gibi aracılarla toz haline getirilen yumurta kabuğunu ekmeklere, makarnaya ya da  pek çok gıdaya ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bunlara dikkat...

Yalnızca dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmakta. Yumurta kabuğu zarından ayrılmamış olmalı. Ayrıca yumurta kabuğunu kesinlikle kaynatarak üzerindeki bakterilerden arındırmak gerekli. Ve et ya da yumurta gibi hayvansal gıdalarda görülebilen Sarmonella virüsüne karşı dikkatli olun. Herhangi bir salgın durumu varsa, yumurta kabuklarını çöpe atın. 

Ayrıca tozunu oluştururken dikkatli olun. Gerçekten toz kıvamında olması gerekiyor yoksa boğazı çok kötü bir şekilde tahriş edebilir.

İlgili Haberler