Kahvaltıda Yumurta Yerine Lor Peyniri Yiyin! İşte Sebebi...

Kahvaltıda Yumurta Yerine Lor Peyniri Yiyin! İşte Sebebi...

Yumurtaya alerjisi olan ya da artık yemekten bıkanlar için en iyi alternatif lor peyniri. Hatta lor peynirinin yumurtadan daha faydalı olduğu bile söyleniyor. İşte sebebi... Peki lor peyniri kahvaltıda nasıl tüketilmeli?

Uzmanlar lor peynirinin yumurtadan çok daha fazla protein içeriği olduğunu vurguluyorlar. Bu nedenle yumurta alerjisi olanlar ya da yumurtayı yemek istemeyenler için lor peynir şiddetle tavsiye ediliyor. 

Lor peyniri, peynir altı suyu ile yapılıyor. "Vitamini suyunda" dedikleri ise tam olarak böyle bir şey olabilir çünkü lor peynirdeki protein oranı bu nedenle sütten, yoğurtan hatta yumurtadan bile daha fazla. Bir yumurtanın içerisindeki protein değerlilik oranı yaklaşık 100 olarak kabul edilirken, aynı değer lor peynirde 126 olarak hesaplandı. Lor peynir bu nedenle hem diyet yapanlara hem de sağlıklı yaşamak isteyenlere şiddetle tavsiye ediliyor.

Lor peyniri kahvaltıda çörek otu ve biraz da zeytinyağı ile tüketebilirsiniz. Lezzeti ile harikalar yaratan lor peyniri en çok sigara böreğinde kullanılıyor. Ancak sigara böreği gibi yağlı ve sağlıksız bir tarifle loru heba etmek yerine bu tarifi deneyebilirsiniz. Diyet yaparken sabahları tok tutacak sağlam bir kahvaltı için lor peyniri hayat kurtarıcı olarak kendini gösteriyor. İşte lor peynirli kahvaltılık tarifi!

Lor Peynirli Kahvaltılık Tarifi İçin Hangi Malzemeler Gerekli?

Lor peyniri salatası da denilen bu kahvaltılık ile mideniz dolu ve çok mutlu olarak sofradan kalkacak be uzun süre açlık hissetmeyeceksiniz. Lor peyniri oranını bu tarifte dört yemek kaşığı kadar kullanabilirsiniz. Kuruyemişlerle besin değerini ve enerji seviyesini arttıracağınız kahvaltılığa üç tane ceviz ve beş tane de çiğ badem ekleyebilirsiniz. Çörekotu ile muazzam bir lezzete kavuşan lor peynirine en fazla bir tatlı kaşığı kadar çörekotu ekleyin. Kahvaltıda yeşillik tüketmek de önemli; bunun için; kiraz domates, maydanoz,  dereotu, roka ve zeytinyağı ile bomba gibi bir kahvaltılık hazırlayacağız.

Lor Peynirli Kahvaltılık Nasıl Yapılır?

İlk olarak yeşilliklerimizi tertemiz yıkayıp istenilen boyutta doğrayalım. Üzerine cevizleri kırarak atalım. Sonrasında lor peyniri, badem ve tüm yeşillikleri iyice karıştıralım. Üzerine de çörekotu, ardından domatesler ve zeytinyağını sırası ile döşeyelim. Afiyet olsun

İlgili Haberler