Kahve içmeyi 1 ay boyunca bıraktığınızda vücudunuzda bakın ne gibi değişiklikler oluyor!

Kahve içmeyi 1 ay boyunca bıraktığınızda vücudunuzda bakın ne gibi değişiklikler oluyor!

Kahve içmeyi bıraktığınızda vücudunuzda oluşacak olan değişikliklere hep birlikte bakalım.Kahve İçmeyi Bıraktığınızda Vücudunuzda Olacak Değişimleri Biliyor musunuz?

Kahve içmeyi bıraktığınızda vücudunuzda oluşacak olan değişikliklere hep birlikte bakalım.

1 – Endişelerin ve Kaygıların Nedeni Olan Anksiyeteniz Azalır.

Hiç kahve tükettikten sonra anksiyetenizin arttığını fark ettiniz mi? Bu durumu tetikleyen şey kafein olabilir. Yapılan araştırmalara göre 150 mg kadar az miktarda kafein bile bazı kişilerdeki anksiyeteyi arttırmaya yeterli olmuş.

Kafein, Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi'ne göre, derin nefes alıp verme, hızlı kalp atışı ve panik gibi anksiyete ile bağlantılı olan semptomlara neden olabilir. Panik atak geçirmeye meyilli biri veya zamanında anksiyete semptomları gösterdiyseniz, kafeine hassas birisi olma ihtimaliniz çok yüksek olabilir.

2 – Olduğunuzdan Daha Fazla Enerjik Olursunuz

İşlerinizi tamamlamak için enerji takviyesin olarak kullanılan kafein, bağımlılık için oldukça etkili bir maddedir. Kafein, tüketildikten sonra enerji veren bir madde olarak bilinse de düzenli olarak kullanıldığında, enerjiden daha çok yorgunluk ve tükenmişliğe sebebiyet vermektedir.

Kahve tüketmek uyku düzenini de bozduğundan her geçen gün daha yorgun bir şekilde uyanmanızın en büyük sebeplerinden biridir.

3 – Çok Daha İyi Bir Uyku Çekersiniz

Gün içerisinde içilen kahveden sonra gece uykuya dalamamanızın sebebi açıkça belli. Dinsdale, ‘’ Kafein, vücudumuzdaki adrenalin ve kortizon salınımını arttıracaktır. Kafeini vücuttan atmak saatlerce sürer ve bu süreçte de vücut dinlenmeyi reddeder. Bu nedene bağlı olarak ta uyku düzeninizde sorunlar çıkabilir.

Gün içerisindeki tükettiğiniz kahvelere dikkat ederseniz geceleri çok daha kaliteli ve iyi bir uyku çektiğinizin farkında olacaksınız.

Uyanık kalmak için kahve tüketmeyi seçtiğiniz zamanlarda, içtiğiniz o kahve daha sonrasında daha yorgun olmanıza neden olacaktır.

4 – Kafeini Bıraktığınızda Hafif Semptomlar Olabilir

Kafein tüketiminizi azalttığınızda veya bıraktığınızda ortaya çıkabilecek semptomlar birçok kişiyi korkutabilir ama bunlar en fazla 1 – 3 gün kadar sürmektedir. En yaygın semptomlar arasında ise baş ağrısıyla halsizlik bulunmaktadır. İyi bir haber ise, bu semptomlar kahveyi bırakan insanların sadece yüzde 5’inde görülmüştür.

5 – Kilonuzda Pek Değişiklik Olmayacak

Birçok insana göre kahve tüketimi metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olur ancak araştırmalara göre kahve tüketen ve tüketmeyen kişilerde metabolizma arasında çok büyük bir fark yok.

Kahve bıraktığınız zaman kilo alacağınızı düşünüyorsanız ilk olarak ne tür bir içtiğinizi düşünün. Starbucks’tan her gün 360 kaloriye sahip bir kahve mi içiyorsunuz? O halde kahveyi bırakmak, kilo vermenize hatta genel anlamda daha sağlıklı olmanıza yardımcı olabilir.

Kahve içmeye son verdiğinizde canınız birçok şey çekebilir. Bu açlığınızı çok şekerli ürünler ile doldurmaya dikkat edin.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler