Kahve İle Yapılan Baklava Türk Mutfağını Alt Üst Etti Siparişlere Yetişemez Oldular

Kahve İle Yapılan Baklava Türk Mutfağını Alt Üst Etti Siparişlere Yetişemez Oldular

Üreticilerden nefis tatta bir baklava daha çıktı. Kahve severlere gün doğru, içerisinde kahve olan nefis baklava bu bayrama damgasını vuracak. Uzun süredir üzerinde çalıştığı kahveli baklavanın şimdi siparişlerine yetişemiyor!

Baklava imalatçısı İmdat Tekin, altı ay boyunca kahveli baklava üretimi için denemeler yaparak uğraşıyordu. Sonunda hayalini gerçekleştiren İmdat Tekin şimdi ise siparişlere yetişemiyor. 

Altı ay süren çalışmanın sonunda kahveli ve on üç çeşit ürünlü bir baklava üreten İmdat Tekin, ilk olarak baklavasını iki yüz kişiye denetti. olumsuz tek bir dönüş almayan İmdat Tekin, baklavasını sonunda piyasaya sürdü. Kahveli baklavaya ise büyük talep yağdı.

Altı ay boyunca denediler

Pek çok kez denemeler yaptıklarını ancak çoğunda başarılı olamadıklarını da belirten Tekin, uzun bir uğraş sonunda istedikleri tada eriştiklerini söyledi. Kahveli baklavanın tadı beğenildiğinde de üretime başlandı ve şimdi baklavaya yoğun talep geliyor. 

On üç çeşidi var

Kahveli baklavanın da kahve gibi kırk sene hatırı olsun istediklerini dile getiren İmdat Tekin, baklavaya on üç çeşit kuru meyve de koyduklarını söyledi. İçerisinde kahvenin yanında sağlıklı gıdalar da barındırdığını söyleyen Tekin, kilosunu ise seksen liraya sattıklarını açıkladı. 

Gerçek baklava nasıl anlaşılır?

Bayramın yaklaşması ile baklava da rağbet görmeye başladı. Baklavanın sahte ya da kaliteli olup olmadığını anlamak ise sanıldığından biraz daha zor. Baklavaların içerisine fıstıktan tasarruf etmek için bezelye, ıspanak ya da boyalı tozlar kullanıldığı biliniyor. Bu nedenle uzmanlar ilk olarak denetlenen ve bilindik markalardan baklava tercih edilmeli.

Baklavanın maliyetli olduğunu belirten uzmanlar, kırk liranın altında baklavanın satılmayacağı gerçeğini de belirtti. 

Baklavanın görüntüsünün parlak olması gerekiyor. Diğer yandan tereyağı kokusunun da baklavaya sinmesi gerektiğini dile getirdiler. Yerken baklavanın da çatırdaması gerektiğini de söyleyen uzmanlar, malzemenin de bol olması gerektiğini açıkladılar.

Baklavayı aldıktan sonra ise buzdolabında saklamamak gerekiyor. Hatta yenmeden önce biraz ısıtılarak tüketmek tadını daha güzelleştirecektir.

İlgili Haberler