Kahve Severler Buraya! İçilecek Kahveye Göre Nasıl Bardak Seçilir?

Kahve Severler Buraya! İçilecek Kahveye Göre Nasıl Bardak Seçilir?

Kahve ya da çay gibi içeceklerin bardakları da farklı farklı oluyor. Hatta bunu çayda daha iyi özümseyebilirsiniz. Cam ya da porselen fincanda içilen çayın tadı ile ince bellideki bir değildir elbette. Peki kahveye göre bu seçim nasıl olmalı?

Bardağa göre alınan tadın değiştiğini fark etmişsinizdir. Hatta bununla alakalı olarak alkol sınıfındaki içeceklerin ne kadar çeşitli olduğunu bilirsiniz. Bardağın şekli; ısıyı tutması, hava basıncı ve oksijenle içeceği ne kadar temas ettirdiği gibi farklılıklar gösterirken cam bardak ile porselen arasında da epey tat farklı vardır. Bardağın rengi de algıyı şekillendirdiği için farklı bir tat almayı mümkün kılan diğer bir etmendir.

Üç Çeşit Bardaktan En Çok Tercih Edileni...

Bardaklar ise üçe ayrılmaktadır. "Open" bardaklar ismi gibi üst kısımdan açık bardaklardır ve bu bardaklara konan kahve oksijen ile daha fazla temas ettiği için aromasını çok daha iyi yansıtır. hem profesyonel hem de acemi kahve severlere tattırılan bir deneyde bardaklar arasında en çok tercih edilen "open" bardakları olmuştur. Ancak açık bardaklarla alakalı olarak bilinmesi gereken şey; çok hızlı bir şekilde soğumalarıdır.

Tulip bardaklar ise yukarı doğru içe eğimli bardaklardır ve ısıyı daha iyi hapsederler ancak tulip bardakta kahve sıcak kalsa da oksijenle temas az olacaktır. Split tipi ayrık bardaklar ise pek tercih edilmiyor.

Çift camlı bardak nedir?

Kahve severlerin yöneldiği diğer bir bardak türü de "çift cidarlı" yani çift camlı bardaklar. Bu bardaklarda ısıyı hapsetme özelliği vardır. Yani bardak hızlıca ısınacak bir yandan da kahve de ortalama bir sıcaklıkta sabit kalacaktır. Bir nevi termos işlevi gören bardağın eksi yanı ise bardağın çabuk ısınmasıdır. Bu nedenle sadece görüntüsüne bakarak bir tercih yapmak yerine ağzınıza ya da başka bir yerinize zarar vermeyecek nitelikteki çift cidarlı bardakları tercih edin. Bu bardakta da filtre kahve çeşitleri tüketilebilir.

Sabit ölçüler nedeniyle...

Cappucino ya da espresso bardakları sabittir. Bu nedenle bu kahvelerden birini yapacaksanız kesinlikle bardaklarını da satın almalı ve tam bir tat almak için tüm bardağı doldurmalısınız. 

Çikolatalı ya da Bol Sütlü Kahve Çeşitleri İçin

Son dönemlerde ünlü olan "termisil" bardaklar, ısıya çok dayanıklı camdan üretilen tombul ve saplı bardaklardır. Sıcak kahvelerin mocha ya da latte gibi şekerli ve bol sütlü çikolatalı versiyonları için uygun olan bardakların tasarımı ise çok hoş olduğundan ayrı bir keyif verecektir.