Kahve Tiryakileri Bilmiyor! Kahve keyfinizi mahveden 10 Tehlikeli alışkanlık

Kahve Tiryakileri Bilmiyor! Kahve keyfinizi mahveden 10 Tehlikeli alışkanlık

Kahve sevenler dikkat! Kahveyi zehre çeviren bu on alışkanlıktan derhal vazgeçin. Kahvenin gerçek lezzetine ulaşmak için satın alım aşamasından saklama koşullarına, kullanılacak su miktarından çekimine kadar dikkat etmek gerekiyor...

Kahve tiryakilerinin mutlaka öğrenmesi gereken en yaygın on hataya dikkat. Kahve yaparken herkes bu hatalara düşüyor.

  1. Kahve yaparken aldığınız kahve çekirdeklerine dikkat edin. Kahve çekirdeğinin bayat olup olmadığını anlamanın tek yolu kahveyi koklamaktır.. Ekşimsi, yanık, küflü ya da herhangi bir rahatsız edici koku duyduğunuz kahveleri almayın. Kokunun olmaması da kahve çekirdeğinin kalitesiz olduğu anlamına gelmektedir.
  2. Kahveyi saklama yöntemi de kahve çekirdeğini seçmek kadar önemlidir. Kahvenizi sakladığınız kavanozun yeterince kapandığından emin olun. Hava alan kahve çok hızlı bir şekilde bayatlar. diğer yandan kahveyi teneke kutuda saklamak isterseniz kutuyu mutlaka sürekli kontrol edin. Tenekede herhangi bir paslanma söz konusu olursa kahveniz çöp olacaktır.
  3. Öğütülmüş kahve almak yerine çekirdeğin kendisini almak daha mantıklıdır çünkü taze öğütülmüş kahve bulmak zor olabilir. Kendinize bir öğütücü edinemiyorsanız hangi derecede öğütülmüş kahve kullanmak istediğinizi de iyi bilin. Beş farklı derecesi olan kahvenin ince, orta, iri, espresso ve toz olarak isimlendirildiğini hatırlayarak, french press kullanacaksanız iri öğütülmüş olanı tercih edin. 
  4. Kahveyi kaynar su ile demlemek yapılan e büyük hatadır ç Özellikle tadına çok kötü bir yanık ve acılık verecek olan bu hata bir yandan da kansere neden olmaktadır. 
  5. Diğer bir özen gösterilecek konu ise kahve matematiğini iyi öğrenmektedir. On mililitre suya bir gram kahve atılmalıdır. Buna göre de kahve ve su derecesini ayarlayabilirsiniz.
  6. Kahveyi güzle bir şekilde içmek istiyorsanız mutlaka porselen kalın kenarlı bardak kullanın. Kahve fincanının dikdörtgen şeklinde olması da alınacak lezzeti ikiye katlar.
  7. Kahveyi saklarken ise plastik ambalajları tercih etmemeye özen gösterin. Plastik içerisinde kahvenin tadı kötüleşir.
  8. Kahvenizi buzdolabında değil serin ve kuru, ışık almayan bir yerde muhafaza edin. 
  9. Kahveyi vaktinde içmek de önemlidir. Soğumuş kahve acır ve tadından eser kalmaz. Bu nedenle ılıkken ya da hafif sıcakken içmeye özen gösterin.
  10. Kahveyi envai çeşit ek gıdalarla doldurmayın. Krema, süt ve şekerli karışımlar çok lezzetli olsa da çok fazla kalori içeriyorlar ve süt kahvenin tadını yumuşatsa bile fazlası kahvenin tadını bozuyor.

İlgili Haberler