Kahve Tüketmenin Vücudunuz ve Beyniniz Üzerindeki Bazı Etkileri

Kahvede bulunan kafeinin aşırı miktarda alınmasının bazı zararları ve buna karşın normal dozda kahve içmenin bazı olumlu taraflarına dair her şey bu haberin içeriğinde yer alıyor. Peki siz doğru miktar mı kahve içiyorsunuz?

Kahve Tüketmenin Vücudunuz ve Beyniniz Üzerindeki Bazı Etkileri
Yayınlanma Tarihi : 16 Aralık 2020 08:30

Kafein, vücudumuzda farklı pek çok etkiye neden olur ve büyük miktarda tüketildiğinde zararlı olabilir. Vücudumuzda bulunan dört hormona doğrudan etki eder. Bunların neler olduğundan kısaca bahsedelim:

1. Kafein, vücudun gevşemesine yardımcı olan adenozin hormonunun emilimini engelleyebilir. Bu sizi bir süre canlı ve zinde tutar ancak aynı zamanda uzun süreli uyku sorunlarına da neden olabilir.

2. Kafein, adrenalin hormonunun etkinliğini anlık olarak yükseltir. Bu da enerjinizi geçici olarak artırır. Fakat adrenalin seviyesi ani değişimlerden olumsuz etkilenir. Kendinizi çok yorgun ve muhtemelen depresif hissetmenize neden olur. Günde çok fazla kahve içerek bu süreci mümkün kılmak, kaygı ve gerginliğe yol açabilir.

3. Fazla miktarda kafein alımı, bir stres hormonu olan kortizol seviyesini yükseltir. Bu da kilo almaya, ruh hali değişimlerine ve en kötü durumda kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

4. Kafein, vücudunuzdaki dopamin hormonunun seviyesini yükseltir ve bu da kendinizi kısa bir süre iyi hissetmenizi sağlar. Ancak etkisi geçince üzgünlük ve mutsuzluk hissi yaşamanıza neden olabilir. Bu süreç aynı zamanda bir kahve bağımlılığı yaratır.

Kahve İçmenin Beyindeki Etkileri

Kafein, ruh halinizi olumsuz etkileyebilse de, yeni araştırmalar stresli durumlarda kadınların bir fincan kahve içerek beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini gösteriyor.

Bristol Üniversitesi, vücut stres altındayken çok miktarda kahve tüketmenin etkilerini incelemek için 64 erkek ve kadından oluşan bir çalışma yürüttü.

Yapılan araştırma, kafeinin kadınlarda beyin fonksiyonunu iyileştirdiğini ve bu da kadınların çalışma hayatında daha yüksek sonuçlar elde etmelerini sağladığını ortaya koydu. Öte yandan aynı araştırma, kahvenin erkeklerde hafızayı bozduğunu ve karar verme sürecini yavaşlattığını buldu.

Katılımcılar kendi hemcinslerinden oluşan ikişer gruba ayrıldı ve her gruba çeşitli müzakere, bulmaca, hafıza testleri ve problem çözme gibi görevler verildi. Grubun yarısına kafeinsiz kahve, diğer yarısına ise normal kahve verildi.

Sonuç olarak, normal kahve içen erkeklerin kafeinsiz kahve içen erkeklere göre önemli ölçüde daha düşük hafıza puanlarına sahip olduğunu ortaya koydu.

Kadınlarda ise, bir fincan normal kahve içtikten sonra, kendilerine verilen testleri, kafeinsiz kahve içen kadınlardan yaklaşık olarak 100 saniye kadar daha hızlı çözdükleri görüldü.

Araştırmacılar, her iki cinsiyetin de stresle başa çıkma biçimlerinin farklı olması nedeniyle, kafeinin beyin üzerindeki etkisini erkeklerde ve kadınlarda farklı şekilde gösterdiğini düşünüyor.

Kahvenin Olumsuz Etkilerinden Kaçınarak Ondan Fayda Elde Etmek İçin Bilinmesi Gerekenler

- Kahve tüketimini günde 2 fincanla sınırlayın. Günlük olarak tüketilen kahve miktarını kısıtlayarak, ihtiyacınız olan kafeinin faydalarından yararlanabilir ve aynı zamanda sağlık risklerinden ve olumsuz semptomlardan kendinizi koruyabilirsiniz.

- Saat 14:00'dan sonra kahve içmeyin. Kafein, vücudunuzda 8 saat ya da biraz daha fazla kalır. Bu nedenle günün bu saatinde kahve içmeyi bırakırsanız daha iyi bir gece uykusu sağlarsınız.

- Egzersize gitmeden önce kahve içebilirsiniz. Bu lezzetli ve kafeinli içeceği fiziksel aktivitenizden önce içmek, egzersizden gelen enerjinizi ve üretkenliğinizi artıracak, yaptığınız spor hareketleri sayesinde stresle başa çıkmanın faydalarını hissetmenizi sağlayacaktır.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!

İlgili Haberler