Kahvedeki tehlike. Bu saatlerde kahve içmekten vazgeçmelisiniz. Bir yudumunda bile meğer..

Kahvedeki tehlike. Bu saatlerde kahve içmekten vazgeçmelisiniz. Bir yudumunda bile meğer..

Sabahları uyanabilmek için içilen kahve sizi ayıltmıyor aksine vücudunuza zarar veriyor. Nasıl mı?

Sabahları bir fincan kahve içmeden kendime gelemem diyorsanız bu haber sizi ilgilendiriyor. Uyanabilmek için tüketilen o kahve vücudun dengesini bozarak sağlığınızı olumsuz etkileyebiliyor. Uzmanlar Vücudun bir biyolojik saati olduğunu ve o saate göre tüketim yapmamız gerektiğini söylüyor.

Bağımlısı olmayanlar bile günde bir kez mutlaka kahve içer. Peki kahve içmenin de saati olduğunu duymuş muydunuz? Yapılan bir araştırmaya göre kahve içmek için en ideal saatler belirlendi. Sabah 08.00-09.00, 12.00-13.00 ve 17.30-18.30 dışındaki saatler. Aşırıya kaçmamak koşulu ile dilediğiniz gibi kahve içebilirsiniz. 

-Biyolojik saat önemli

Biyolojik saat, vücudumuzun birçok işlevini düzenler. Buna gün içinde ne kadar uykulu olduğumuzda dahil. Biyolojik saatimiz, kortizol adlı hormonun salgılanmasından da sorumlu. Buna stres hormonu da dahil. Bu hormonu, vücudumuz gün içerisinde bolca salgılıyor. Sabah 08.00 ile 09.00 saatleri arasında vücuttaki kortizol seviyesi zirveye çıkıyor. Bu vücudunuzun sizi uyandırmak için doğal bir mekanizması olması anlamına geliyor.

Sabah içilen kahve uyandırmıyor sadece daha çok kahve tüketmiş oluyorsunuz

Birçok kişi ise sabahları uykulu hali ortadan kaldırabilmek için kalkar kalkmaz bir kahve içiyor. Ancak uzmanlar, bunun yanlış olduğunu ve kafeinin bu mekanizmayı tamamlayıcı bir işlevi olmadığını belirtiyor. Çünkü, kortizol üretiminin en üst seviyeye çıktığı zamanlarda kahve ya da enerji içeceği tüketimi kafeinin etkisini önemli ölçüde azaltıyor ve uzun vadede bu maddeye karşı bağışıklık geliştiriyor. Bilim insanlarına göre, kortizol günün değişik saatlerinde yeniden zirveye çıkıyor. Bunlar, 12.00-13.00 ve 17.30-18.30 arası. Bu nedenle kahve içmek için en iyi zamanlar bunların dışındaki saatler.

İlgili Haberler