Kahveyi böyle pişirmek daha lezzetli oluyormuş. Sodalı Türk kahvesi nasıl yapılır? Sodalı kahve tarifi

Kahveyi böyle pişirmek daha lezzetli oluyormuş. Sodalı Türk kahvesi nasıl yapılır? Sodalı kahve tarifi

Törenlerde, misafirlikte, muhabbette severek içilen Türk kahvesinin sihri köpüğünde. İşte köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktası…

Türk kahvesi uzun senelerdir severek içiliyor. Geleneksel değerinin yanında pek çok faydası bulunan Türk kahvesini köpürtmenin yöntemine değinmeden kısa faydalarına bakalım.

Hem sakinleştiriyor hem yağ yakıyor

Türk kahvesi faydaları saymakla bitmez. Türk kahvesi kilo vermek isteyenler için yağ yakan ve iştah kesen özelliktedir. Kilo vermek isteyenler için hem bu etkisiyle hem de vücudu dinç ve zihni açık tutmasıyla spor aktivitelerine teşvik edicidir. Kolesterolü düşüren Türk kahvesi ayrıca stres azaltıcı etkisi ile depresyon tedavisine yardımcı olur.

Türk kahvesinin bilinmeyen bir faydası da kemiklere faydalı olması ve onları güçlendirmesidir. Ancak yaşlıların Türk kahvesini kararında içmeleri gerekmekte, aksi halde zararlı olabilir.
 
Bu kadar yararının yanında Türk kahvesi yapmanın da incelikleri vardır. Türk kahvesinde köpüğü tutturamıyorsanız tarifimize göz atın.

Türk kahvesini nasıl bol köpüklü yaparız?

Köpüğü bol Türk kahvesi için ilk şart kesinlikle taze kahveye bağlıdır. Bayat kahvede köpük elde oldukça zordur.

Bol köpüklü Türk kahvesi için ikinci şart işe suyun soğuk olmasıdır. Ilık veya sıcak su kahvenin pişme süresini azaltacak ve köpük oluşmayacaktır.

Bir fincan için iki çay kaşığı kahveyi cezveye aldıktan sonra ısıtma işleminde Türk kahvesi kabaracaktır. İlk kabarmada oluşan köpüğü fincana aldıktan sonra tekrar cezveyi ocağa alın. İkinci kez kabardığında ise tamamını fincana boşaltın.

Bu yöntemlere dikkat ederek uyguladığınızda kahveniz bol köpüklü olacaktır. Bunun yanında daha da köpüklü bir kahve için sodalı Türk kahvesi tarifimize de göz atabilirsiniz.

Bol köpüklü sodalı Türk kahvesi tarifi…

Tek kişilik için malzemeler

1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
İsteğe göre şeker
Fincanın aldığı kadar soda

Nasıl yapılıyor?

Türk kahvesini cezveye alın, sonrasında damak tadınıza uygun olacak şekilde şekeri ekleyin. Sodayı cezveye döktükten sonra pişirin. Kabaran kahveyi direkt olarak fincana dökün. Afiyet olsun.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler