• BIST 95.394
  • Altın 278,006
  • Dolar 5,7622
  • Euro 6,3865
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 32 °C

Kansızlığın nedeni bu vitaminin eksikliği olabilir!

Kansızlığın nedeni bu vitaminin eksikliği olabilir!
Vitaminler, vücudumuzdaki tüm sistemlerin eksiksiz çalışması için olmazsa olmazıdır.

Gerçekten hayati bir vitamindir. Buna rağmen bir çok kişide eksikliğine rastlarız. Besinler yoluyla alınan B12 vitamini, mideden başlayıp bağırsaklardan emilerek vücudumuza girer. Bu sebeple mide ve bağırsak problemi olan kişilerin mutlaka B12 düzeylerine baktırmalarını tavsiye ederim.

B12 vitaminin tek besin kaynağı hayvansal kaynaklı gıdalardır. Beslenmemizde yeterince hayvansal kaynaklı gıda bulunmuyorsa B12 vitamini eksikliği kaçınılmazdır. Bu sebeple vegan ya da vejeteryan beslenenlerin B12 vitamini takviyesi alması şarttır.

Beslenmenizde yeteri kadar hayvansal kaynak bulundursanız da bazen B12 vitamininizin eksik olduğunu görebilirsiniz. Bunun sebeblerinden biri emilim problemidir. Mide ilacı kullananlarda, oral antidiyabetik kullanan insulin dirençli kişilerde ve bağırsak problemi olan kişilerde bu duruma sıkça rastlıyoruz.

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİ NASIL ANLARIZ?

Unutkanlık
Kulak çınlaması
Denge problemleri
Odaklanma ve konsantrasyon problemleri
Dilin arka kısmının şişmesi
Kansızlık
El ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma
Yorgunluk
Kilo verememe
Bu semptomlardan bir ya da bir kaçı sizde varsa mutlaka B12 değerinize baktırmalısınız. Bir anda eksikliğini hissetmeyebilirsiniz çünkü karaciğerde depolanır ve ihtiyaç halinde depodan kullanılır.

Son yapılan çalışmalarda referans aralığı 750-1000 pg/ml arasında olması yönündedir. Mide ya da bağırsak probleminiz varsa doktorunuz dil altı tablet ya da enjeksiyon önerecektir. Takviyeleri kesinlikle bir uzman kontrolünde almalısınız.
Bu arada B12 vitamini hakkında ‘kilo aldırır ve iştah açar’ diyenlere aldırış etmeyin, vücudunuzun fonksiyonları için B12 değerinizin istenilen aralıklarda olması gerektiğini unutmayınız.

http://fulyabozdemir.com/
Dyt.Fulya Bozdemir 
Mynet

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim