Kapalı Mekanlarda Alerjik Etkenleri Azaltmanın Yolları

Kapalı Mekanlarda Alerjik Etkenleri Azaltmanın Yolları

Kapalı yerlerde yani özellikle evlerde alerjiler azabilir ya da alerjik etmenler bizleri tehdit edebilir. Bunları azaltmak ve en aza indirgemek için ise bu yolları takip etmek gerekiyor. Alerjiye neden olan etmenleri azaltacak yöntemler...

Alerji mevsim geçişlerinde ya da yoğun tozun bulunduğu yerlerde azabilir. Alerji astım gibi bazı hastalıklarından kaynaklanabileceği gibi, oldukça rahatsız edici ve ilerledikçe kötüleşen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle alerjisi ola kişilerin mutlaka bu noktalara dikkat etmeleri gerekiyor.

Tozu evden uzaklaştırın

Ev içerisinde alerjiye en çok neden olan şey ise tozdur. Mikro yapıda olan tozlar, zamanla koltuklara, halılara, kıyafetlere bile sinebilir. Bu nedenle halıları, kilimleri, battaniyeleri ve benzeri tüm kumaşlıları arada bir balkondan silkelemek önemli.

Tozdan evi arındırmak alerjisi olanlar için çok mühim bir hayat rutini. Evi sık sık havalandırmak, sonrasında süpürerek tekrar toz almak yorucu da olsa çok daha rahat nefes almayı sağladığı için daha iyi hissettirecektir.

Küfe karşı tetikte olun

Diğer yandan evde alerjiye neden olabilen diğer bir etmen de küftür. Küfü solumak da alerjisi olmayan kişiler için bile bir alerjen tehdididir. Küf oluşumunu engellemek adına mutlaka evde su sızıntısı olmadığından emin olun. Bunun yanında tavanlarınızı kontrol edin. Çünkü borulardan meydana gelebilecek bir çatlak tavanlarsa suya neden olacaktır. Zamanla rutubet yapacak olan bu duruma karşı önlem almak da mühimdir.

Diğer yandan alınması gereken önlemlerin arasında evin nem dengesini saplamak da bulunuyor. Kuru hava nedeniyle alerjik reaksiyonlar artabilir bu nedenle nem makineleri edinerek ya da biraz su kaynatarak evin içerisine buhar karıştırabilirsiniz. 

Halı kullanmamak daha iyi bir seçenek

Kumaşlar ve halılar daha fazla toz tutmaya meyillidir. Bu nedenle elden geldiğince halı ve kumaşlı alanları kullanmamaya gayret gösterin. Diğer yandan kıyafetlerinizi altmış derece gibi yüksek derecelerde yıkamak da bu duruma karşı alabileceğiniz önlemlerden biri.

Evdeki çatlak ve delikleri mutlaka tespit ederek kapatın. Bu bölgelerden gelebilecek olan böceklere geçit vermemeye dikkat ederken evinizi düzenli olarak vakumlayın.