Kapatılması istenen HDP sert sözlerle kendini savundu Ve MHP iddiasıyla büyük tartışmayı başlattı

Uzun bir süredir kapatılması gündemde olan HDP flaş bir açıklama yayınladı. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin destek verdiği ve CHP'nin de desteklediği HDP'ye MHP ise tam kapatma istiyor.. HDP kendini savunan bir açıklama yaptı.

Kapatılması istenen HDP sert sözlerle kendini savundu Ve MHP iddiasıyla büyük tartışmayı başlattı
Yayınlanma Tarihi : 18 Mart 2021 00:10

Türkiye gündemi HDP'nin kapatılmasına kilitlenmiş durumda. Muhalefetten bazı partiler kapatmaya destek verirken bazı partiler ise karşı çıkıyor.

Vatan partisi ve BBP aynı zamanda MHP kapatmayı destekliyor.

CHP ve Gelecek partisi ile Deva Partisi ise karşı çıkıyor. Özellikle en sert tepki Ali Babacan'dan geldi. İyi Parti ise sessizliğe bürünmüş durumda.

Herkes kapatma davası sonrası HDP nasıl bir açıklama yapacak merak ederken HDP'den merakla beklenen açıklama geldi.

HDP Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

İŞTE HDP AÇIKLAMASININ TAMAMI


“Kocaeli Milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, iktidarın siyasi hesapları ve hukukun çiğnenmesiyle vekilliğinin düşürüldüğü gün, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı partimiz hakkında kapatma davası açmıştır.

AKP iktidarı, kendisine bağımlı ve taraflı hale getirdiği yargıyı, siyaseti dizayn etmek için bir sopa olarak kullanmaktadır.

Partimize yönelik kapatma davası, ülke demokrasisine ve hukukuna ağır bir darbedir. Bu iktidar, darbeci bir yönetim olarak tarihe adını yazdırmıştır. AKP, kapatma davası ile yargı üzerinden MHP’ye bir kongre hediyesi vermiş, savcılar siyasi talimatla hareket etmiştir.

Yaşananlar, AKP-MHP iktidar blokunun içine düştüğü derin acizliği de göstermektedir. Fikren, politik olarak ve sandıkta üstünlük sağlayamadıkları HDP’yi, şimdi yargı eliyle demokratik siyasetten tasfiye etmeyi hedeflemektedirler. Bu saldırganlıkları yaşadıkları derin korkudan kaynaklanmaktadır.

HDP, sadece bir parti değil aynı zamanda bir fikirdir. Bu fikir etrafında milyonlarca insan kenetlenmiş durumdadır. Milyonlarca insan siyasi iradesine ve geleceğine sahip çıkacaktır.

AKP-MHP iktidarı ise demokratik meşruiyetini yitirmiş, zor ve baskı aygıtlarıyla ayakta durmaya çalışmaktadır. AKP-MHP iktidarı şunu çok iyi bilmeli ki, ne yaparsa yapsın, asla boyun eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz ve demokratik siyasetten asla taviz vermeyeceğiz, demokratik direnişimizi kararlı bir mücadeleyle sürdüreceğiz.

Tüm demokrasi güçlerini, toplumsal ve siyasal muhalefeti ve halkımızı bu siyasi darbeye, hukukun ve demokrasinin açıkça tasfiye edilmesine karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz.

Partimizin Merkez Yürütme Kurulu’nu yarın olağanüstü toplantıya çağırıyoruz. Sahip olduğumuz tarihsel mücadele geleneğiyle bu karanlık süreci atlatacağız. İnançlıyız ve kararlıyız. Mutlaka, ama mutlaka kazanacağız.”

Kaynak : TELE1

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.